Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2019 se odehrál první fotbalový šampionát pro ženy – aktivistky na Václavském náměstí

27. 6. 2022

Ceny vítězům třetího ročníku Cen SDGs byly 30. května 2019 předány na slavnostním galavečeru v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí. O den dříve zaplnili Václavské náměstí fanoušci světového fotbalového šampionátu Global Goals World Cup pro ženy - aktivistky, které kopaly za jednotlivé Cíle udržitelného rozvoje. Kdo v šampionátu zvítězil? A kdo si odnesl ceny za inovativní projekty, které mění svět k lepšímu?

Global Goals World Cup má svůj původ v Dánsku a do Česka ho poprvé přinesla Asociace společenské odpovědnosti. Sportovního utkání i slavnostního předávání Cen SDGs se zúčastnila také jeho spoluzakladatelka Majken Gilmartin. Na Václavském náměstí si zahrálo na 150 amatérských hráček z 18 různých týmů z celé republiky. Šampionkami prvního Global Goals World Cup Prague se staly hráčky České pošty s týmem Yellow Ladies, které kopaly za SDG 3 Zdraví a kvalitní život.

„Ženy se utkaly za lepší vzdělání, za zdraví a kvalitní život nebo za méně nerovností. Přestože většina z nich nazula kopačky poprvé v životě a vykročila ze své komfortní zóny, všechny ukázaly obrovské odhodlání. Odhodlání a sílu žen, které se i přes rivalitu v jeden den dokázaly spojit a bojovat s cílem měnit svět k lepšímu,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Neoceňovaly se však jen výkony na trávníku. Porota hleděla i na originální kostýmy, tance či pokřiky, ale i na nejvíce fandící dav a nejlepší aktivitu na podporu vybraného globálního cíle. Cenou za nejlepší aktivity k vybranému cíli ocenila porota tým Kopačky z Plzeňského Prazdroje. Ocenění pro nejlepší styl převzaly hráčky týmu PoweRED společnosti Vodafone a za práci s publikem Better World Starts at Home ze společnosti IKEA. Speciální ocenění za udržitelný kostým si odnesly hráčky týmu The Same z Nadačního fondu Veroniky Kašákové – jejich kraťasy byly ušité z lichých ponožek. Unikátní trofeje pro vítězky byly pro tento turnaj speciálně vyrobeny z kostiček Lego.

Udržitelné trofeje pro aplikace, potravinovou banku i softwarovou mapovou technologii

Rok 2019 přinesl ruku v ruce s fotbalovým turnajem žen novou kategorii v Cenách SDGs – ocenění za Rovnost mužů a žen. Cenu za činnost, která prosazuje rovné postavení žen a mužů ve společnosti, si odnesli autoři projektu Mavimi. Mavimi pomocí webové aplikace propojoval ženy na mateřské dovolené se zaměstnavateli ochotnými vyjít matkám vstříc a nabídnout jim potřebnou pracovní flexibilitu.

Cenu pro Absolutního vítěze ročníku 2019 získala softwarová mapová technologie GINA System pomáhající propojit záchranáře, dobrovolníky a další potřebné složky při pomoci na místech v náročném terénu. V kategorii Byznys ve veřejném hlasování zvítězil projekt Buď Safe Online, který vytvořili bezpečnostní experti z Avastu ve spolupráci s influencerem Jirkou Králem. Projekt učí děti a studenty, jak se bezpečně pohybovat na internetu, ať už jde o zabezpečené připojení nebo chránění osobních údajů.

Vítězem veřejného hlasování v kategorii Veřejná sféra se stala Česká federace potravinových bank a cenu v kategorii Zahraniční rozvojová spolupráce České rozvojové agentury převzal Jaromír Novák, který si svět v roce 2030 představuje tak, že: „Lidé budou udržitelně spravovat své lokální přírodní zdroje.” Jeho oceněný projekt Moje MORINGA se v Etiopii zaměřuje na odpovědný obchod se sušenými a drcenými listy tamního stromu moringa oleifera, mimořádně hodnotné superpotraviny.

Laureátem kategorie Mladý leader, jejíž partnerem je Forbes Česko, se stal Ondřej Gonzor a jeho aplikace Pochopim.to, která pomáhá učitelům získávat důležitou zpětnou vazbu tak, aby byly hodiny ve školách pro žáky přínosnější. Cenu odborné poroty za Reporting podle SDGs si odnesla společnost Vodafone.

Udržitelné trofeje pro vítěze vyrobilo studio Conscious & Craft. Společně s mezinárodní knihovnou inovativních materiálů matériO Prague vybrali sedm materiálů budoucnosti. Jednotlivé trofeje tak byly vyrobeny ze stavebního materiálu, rýžových slupek, recyklovaného textilu nebo experimentálních surovin z vaječných skořápek. Trofeje zároveň doplnily betonové medaile od Graveli ve tvaru SDGs.

Vrcholí nominace do SDGs 2022

Inovativní projekty a strategie, které mění svět k lepšímu, se už hlásí i do letošního šestého ročníku. Příležitost přihlásit se končí ve čtvrtek 30. června. Pokud váháte, nahlédněte do brožury a nechte se inspirovat všemi projekty, které před třemi lety hodnotila odborná porota i veřejnost. Nebo si přečtěte ohlédnutí za historicky prvním ročníkem Cen SDGs 2017.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

 

Související

Společensky odpovědné investování: Jak k němu investoři přistupují?

Přejít na článek