Ohlédnutí za rokem 2022: Mezinárodní konference, šestimetrový dinosaurus, miliony dobra. A co nás čeká letos?

1. 1. 2023

I my v Asociaci na začátku nového roku bilancujeme a hodnotíme, jak vysoké byly všechny výzvy, které jsme si sami stanovili, a jak se nám jich podařilo dosáhnout. Ohlížíme se do minulosti proto, aby budoucnost byla ještě ambicióznější, přínosnější pro všechny naše členy a především udržitelnější. Co se nám v roce 2022 podařilo? A čemu budeme věnovat všechny své síly letos?

Společně s jarním počasím přišla i první oficiální akce. Březen se nesl ve znamení smysluplného partnerství: když všichni táhnou za jeden provaz. Tak zněl podtitul setkání členů. Akce, která se konala na den přesně devět let od vzniku Asociace, přinesla mnoho inspirace a představení projektů se společenským přesahem, třeba veganské občerstvení, dobrovolnictví naruby, sociální začleňování lidí po prodělání mozkové mrtvice a další. Dvacátý druhý duben pak patřil Dni země a projektům členů, od ekologické dopravy přes módu až po kompostování. A už tradiční Sbírka potravin přinesla v jarním kole 292 tun potravin z 1 200 prodejen.

V květnu už začal běh s ESG Ratingem a vyvrcholil v listopadu. Do projektu se ve výsledku zapojilo 87 českých firem, které se společně podílely 22 % na tvorbě HDP České republiky v roce 2021. Mezi prvními získaly srovnání s ostatními společnostmi podle ESG na úrovni evropských žebříčků. Vznikl tak první nezávislý žebříček český, složený z TOP 10 velkých firem a TOP 5 malých a středních firem. Podívejte se na výsledky! A kdy bude další kolo? O tom potom…

Na začátku června jsme v zahradách Velvyslanectví Švédska v Praze oslavili Světový den životního prostředí a změřili síly v tradičním SDGs BEACH VOLLEYBALL CUPu. Jsem pyšný na celý náš tým, po dvou předchozích ročnících, kdy nám vždy finále uteklo jen o kousek, jsme letos šli odhodlaně dokázat, že skutečně máme nejlepší tým, a to se povedlo,“ zhodnotil kapitán vítězného týmu JRK Robin Dufek.

A kdo zářil v… říjnu?

Legendy v udržitelnosti a hrdinové všedního dne. Ty všechny vyzval na pódium a oslavil jejich práci první ročník velkolepého Global Goals Summitu a již tradiční Ceny SDGs. Když jsme před rokem Global Goals Summit začali plánovat, stanovili jsme si za cíl předat vám jasné poselství. A kde jinde bychom to měli udělat, než tady, v Národním muzeu. V místě symbolizujícím historii a téměř neviditelnou hranici mezi životem a vyhynutím,” přivítala 13. října všechny diváky Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, a předala slovo Georgu Kellovi, Melindě Taprantzi, Julianu Lechnerovi a dalším.

Přijde den, kdy si národní státy, ať už demokratické nebo autokratické, uvědomí, že skutečným nepřítelem není jiný režim nebo mocenský blok, ale nepřítel v nás samotných. Boj proti klimatickým změnám, jakmile nám příroda ukáže, kdo je skutečně pánem, nás snad spíše dříve než později donutí ke spolupráci v zájmu všech,” optimisticky uzavřel svoji řeč na pódiu nejpovolanější z povolaných, Georg Kell.

Slovo si ale vzal především Pla(s)teosaurus. Ano, i model dinosaura složený během několika měsíců ze 420 dílků vytištěných na 3D tiskárnách českých tiskařů, profesionálů i nadšenců, může promluvit. Nevolte vyhynutí!” To bylo zase jeho úvodní slovo a zároveň poselství, které veřejnosti předal a předává dál v Národním muzeu. Večer se pak nesl v inspirativní atmosféře Cen SDGs. Stejně jako každý rok si ocenění odnesly projekty, které dělají svět lepším místem. Pojďte se s nimi seznámit!

A hvězdami října byly i stromy. Asociace vyrazila s partnery e-shopu Nakup na Dobro na Den stromů na Vysočinu, kde do hlíny ukryla 700 sazeniček. Tradiční svátek dobra – Giving Tuesday – odstartovalo setkání zástupců neziskových organizací a jejich povídání o efektivní marketingové komunikaci dobročinnosti. V listopadu se společně snídalo, hlavními chody byla témata spojená s bojem s dezinformacemi. Konec listopadu přinesl spoustu dobra, díky Giving Tuesday totiž dobročinné projekty získaly 62,4 milionů korun. A jak jsme celý rok uzavřeli? Ohňostrojem příkladů dobré praxe z oblasti sociálního podnikání a ESG a hlavně výsledky rozsáhlého průzkumu mezi členy Asociace. A třešnička vánočního setkání? Představení 500. člena!

2023: Rok prezidentské volby, sportu a udržitelnosti

Není čas ztrácet čas. A pro nás v Asociaci společenské odpovědnosti to platí dvojnásob. Už šestý leden bude patřit prezidentské volbě. Ne, nespletli jsme si datum. Stejně jako před pěti lety, i letos dáme prostor prvním dámám a historicky poprvé i prvnímu pánovi. Debatu Roberta Nerudy, Evy Pavlové, Dany Středulové a dalších První dámy a pán mezi námi budou sledovat hosté v Pražské křižovatce i diváci na online streamu.

Možná jim pomůže se u volební urny správně rozhodnout, určitě jim ale představí člověka, který by byl budoucímu prezidentovi či prezidentce nejbližší. Zatímco před pěti lety první dámy zmiňovaly obavu o demokracii a zhrublou společnost, tentokrát jim obavy dělá spíše zajištění základních lidských potřeb. Stojí před mnohem větší výzvou – válkou na Ukrajině. A to je téma, ke kterému se zatím spíše nevyjadřovali,” načrtla témata debaty Lucie Mádlová. Chcete být u toho? Sledujte naši facebookovou událost!

Tajemstvím je prozatím zahaleno první únorové setkání členů v Mladé Boleslavi, a to ve spolupráci přímo se Škoda Auto, i oslava 10. narozenin Asociace – zapište si do kalendáře 23. březen a Letiště Praha. Na jaro také chystáme jednu velkou novinku. Obnovíme dříve velmi oblíbený koncept Social Impact Networking pro CEOs, kteří stráví společný čas na společensky prospěšném workshopu. O networking všeobecně nebude v tomto roce nouze. Je to jedna z našich priorit, dát členům možnost se co nejvíce potkávat. Výzvou pro nás v této oblasti bude dvoudenní podzimní výjezd do Broumova, na programu pracujeme,” dodala Lucie Mádlová. Máte rádi překvapení? Ano, či ne, počkat si musíte i na termín dalšího kola ESG Ratingu

Budeme moc rádi, když u toho všeho budete s námi. Fotbalem a oslavou to totiž nekončí…


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Vědkyně z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity získala ocenění pro ženy ve vědě

Přejít na článek

Dnes je Mezinárodní den povědomí o plýtvání jídlem, připomene ho i papež

Přejít na článek

30 let pomoci a 30 let úsilí o snižování plýtvání s potravinami

Přejít na článek