Opravdu lze spoléhat na rady ohledně zdraví?

21. 6. 2016

Smrt Wei Zi, studenta hledajícího léky na rakovinu on-line, vyvolává otázky ohledně odpovědnosti tech společností za zdravotní údaje, které poskytují.

Čínský ekvivalent Google je pod palbou. Internetový vyhledávač Baidu je kritizován po smrti 21letého studenta Wei Zi, který hledal pomocí vyhledávače esoterickou léčbu rakoviny.

Po jeho smrti, státem řízený People’s Daily napadl Baidu tvrzením, že pořadí výsledků vyhledávání bylo záměrně zmanipulováno. “Byly tam nemocnice vydělávající peníze na úkor zabíjení pacientů, kteří byli ovlivněni falešnou placenou reklamou umístěnou na předních místech ve výsledcích vyhledávání,” stálo v článku, spolu s tím, že “úvahy o zisku nemohou být upřednostněny před společenskou odpovědností”.

Noviny Čínské strany mohou mít své vlastní důvody, aby chtěly kontrolovat Baidu; důležitý vyhledávač je branou k okolnímu světu a výzvou represivnímu státu. Ale má pravdu? Jsou vyhledávače zodpovědné za výsledky vyhledávání týkajícího se zdraví?

Pokud hledáme na internetu zdravotní diagnózy, věříme, že přední pořadí výsledků nás povede k nejvěrohodnějším informacím. Nicméně, kdo rozhoduje o tom, co je věrohodné? A je to odpovědnost vyhledávače, aby nás vedl, nebo bychom měli být více skeptičtí ohledně využívání technologií k získávání informací pro naše rozhodnutí týkající se zdraví?

Profesor Stephen Goldberg z lékařské fakulty Univerzity v Miami pochybuje o tom, že vyhledávače jako je Google dělají svá doporučení ohledně zdraví založená na přesnosti webových stránek zabývajících se zdravím: „Nemají takové možnosti a navíc jsou více zaměřeny na počet zásahů na stránce a klíčová slova související se stránkou, bez ohledu na to, jaké nepřesné informace může obsahovat.“

Google se odkázal na blog, který říká, že jeden z dvaceti vyhledávání na Googlu je za účelem informace související se zdravím. V únoru firma začala používat Diagram znalostí, nástroj pro podporu výsledků vyhledávání za účelem poskytování relevantních lékařských dat.

Zatímco Google trvá na tom, že výsledky vyhledávání nejsou zamýšleny jako lékařské rady, zdá se, že se upevňuje role Googlu na tech trhu zdraví.

Vzestup aplikací zaměřených na zdraví

Lidé nejen, že vyhledávají na internetu data týkající se zdraví, je zde také vzrůstající apetit po aplikacích. Mobilní trh zdraví je v současnosti ohodnocen na 10 miliard amerických dolarů a prognózy jsou takové, že do roku 2020 vzroste hodnota o 15 %, tedy na 31 miliard amerických dolarů.

Věrohodnost aplikací o zdraví je závislá na kvalitě databází a algoritmů, které procesují hrubá data. A do této velice profitabilní oblasti vstupuje spousta tech firem.

Stále neexistuje žádný substitut osobní konverzace s profesionálem ve zdravotnictví, který má za cíl blahobyt spíše než své vlastní komerční zájmy. A ať se jedná o jakýkoli zdroj informací, zdravá míra skepticismu je vždy důležitá. Pořadí ve vyhledávačích nesmí být jediným zdrojem pro naše rozhodnutí ohledně toho, co je pro nás dobré.

Zdroj: The Guardian Sustainable Business, Technology and Innovation, 12 June 2016, celý článek dostupný zde.