Oslava 500. člena i ESG inspirace: Jaké byly asociační udržitelné Vánoce?

15. 12. 2022

Štědrost, pospolitost a ta tři písmenka, která nám nedají spát, se stejně jako koledy prolínaly pozdním odpolednem 13. prosince, kdy se v Kongresovém centru v Praze uskutečnilo poslední letošní setkání členů Asociace společenské odpovědnosti. S vanilkovým rohlíčkem v ruce a tradičním svařákem v břiše hosté probírali, jak se staví k ESG veřejná a byznysová sféra i sociální podniky. A nechyběly ani krabice od bot…

Mezi stoly sociálních podniků s Gule Food Truck vaječňákem, cukrovím od Modrého domečku, kavárnou Mezi řádky a vánoční výzdobou od Aranžérie se ve čtyři hodiny odpoledne začali proplétat odborníci na udržitelnost — členové Asociace společenské odpovědnosti. Někteří z nich drželi v jedné ruce vánoční balíček s nápisem „holka” nebo „kluk”, které si pro děti ze znevýhodněných rodin odvezla organizace Krabice od bot, a ve druhé ruce speciální nefiltrované víno Karlův Punk z Kutné Hory. A pro malé ratolesti připravil program Baby Office za podpory společnosti ROSSMANN.

Akce započala oslavou velikého milníku, Asociace totiž přivítala svého 500. člena! A kdo jiný by to měl být, než právě Kongresové centrum Praha. „Už v roce 2016 jsme investovali velké prostředky do udržitelnosti této budovy. Díky tomu ročně uspoříme 40 % energie, tři olympijské bazény vody a 10 tisíc tun CO2. Vzniká nám největší fotovoltaika v rámci střechy v Praze, instalovali jsme nabíječky na elektromobily,” popsala strategii udržitelnosti centra jeho generální ředitelka Lenka Žlebková. Představila také zelené akce, na kterých motivují účastníky k jízdě metrem, používají šetrná splachovadla a kohoutky, nabízí udržitelné stánky a catering a mnoho dalšího.

Po inspirativním výčtu si vzala slovo Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace, která se s laskavým dojetím ohlédla za uplynulým rokem. „S tímhle tvorem jsme vás všechny seznámili a udělali z něj symbol Cen SDGs i Global Goals Summitu,” řekla u fotografie Pla(s)teosaura. „Vystavěli jsme ESG Rating, opět jsme pocítili sílu dobra a solidarity během Giving Tuesday a posunuli na další příčku náš dobročinný e-shop Nakup na Dobro,” dodala a přesunula se k výsledkům průzkumu, který společně s agenturou Ipsos exkluzivně provedla Asociace mezi svými členy během listopadu.

Networking v regionech, udržitelnost v Broumově i spojení perníčků a hendikepu

Představení výsledků se ujal Tomáš Macků, External Affairs Director společnosti Ipsos: „Pro dvě třetiny z vás je udržitelnost klíčová ve směřování vaší organizace, 78 % se za poslední dva roky musí na udržitelné projekty více soustředit kvůli vlastním přesvědčením, ale i požadavkům klientů a zaměstnanců, nejdůležitějšími oblastmi udržitelnosti je pro vás vliv na společnost a cirkulární ekonomika.” Členové ale hodnotili i Asociaci jako takovou. Co zaznívalo nejčastěji? Networking! V Praze, ale i v regionech. A tak se toto přání stalo oficiálně jedním z hlavních cílů Asociace pro příští rok.

Setkání se přehouplo do druhé poloviny a neslo se ve znamení ESG, které postupně mění vnímání a přístup k udržitelnosti. „Budu mluvit o udržitelnosti ve veřejné sféře, a ačkoliv na Broumovsku naplňujeme všechny Cíle SDGs, vybral jsem si pro dnešek číslo 10: Méně nerovností, v zemi i mezi zeměmi. Když totiž vyslovíme slovo globální, představíme si problémy, na které nestačíme. Ale my jsme schopni řešit globální problémy na lokální úrovni. Stačí jen spolupráce, trpělivost, inspirace a odvaha,” řekl Jan Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska. Zároveň připomněl projekty, kterým se v agentuře věnují a vyslovil přání inspirovat ostatní okresy, města i vesnice, rozvíjet tak své vlastní okolí a tím měnit celý svět k lepšímu. Broumov se zároveň uchází o ocenění Evropské město kultury.

Druhým blokem navázala Markéta Vinkelhoferová, spoluzakladatelka Fair & Bio pražírny a předsedkyně správní rady TESSEA, a Zuzana Dudáková, jednatelka sociálního podniku Modrý domeček. „Od perníčků k dlouhodobému partnerství”, tak zněl název jejich povídání o propojení udržitelnosti a sociálních podniků. „Tak, jak si tady kolega kousl do perníčku, začala naše první komerční spolupráce. Cukroví chutnalo natolik, že k nám zaměstnanci banky přijeli a sami si napekli svých 30 kilogramů. Pro ně teambuilding, pro nás podpora práce pro lidi s hendikepem,” vyprávěla Zuzana Dudáková. A Markéta Vinkelhoferová dodala, jak důležitý je respekt hesla „Podnikáme pomalu” a uvědomění si, že zázraky někdy nejde dělat na počkání.

Aby se pojmy jako ESG, udržitelnost a reporting nestaly strašákem…

A ještě nám chybělo pojetí ESG ze strany firem a nadnárodních korporací. Poslední půlhodina se proto vyplnila panelovou diskuzí, kterou svižně vedla Alice Machová, partnerka společnosti EY zodpovědná za agendu udržitelnosti. „Co se pro vás s příchodem ESG změnilo?” zněla její první otázka. Mikrofonu se ujala ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová. „Ta tři písmenka jsou nová a navazují na tradici společenské odpovědnosti. Co se změnilo poté, co jsme nastavili ESG? Už to není jen o hodnotách, ale je to součást strategie. Snoubíme byznys a charitativní část v jednu myšlenku, v jeden cíl,” odpověděla a předala slovo Jakubovi Málkovi, řídícímu partnerovi advokátní kanceláře PEYTON legal a předseda dozorčí rady Asociace společenské odpovědnosti.

„Pomáháme poradenstvím malým a středním podnikům a naši klienti proto na situaci s ESG reportováním pohlíží s otazníky v očích. Začali se ptát, co je ESG, co je jeho obsahem a jak se zorientovat. A to je dobře. A my jim mimo jiné říkáme, že každá regulace by měla být vnímána jako příležitost,” vysvětlil. Pohled svůj a pohled společnosti EY přidala i sama Alice Machová: „ESG je strategie sama a reporting ovlivní to, jakým způsobem budou banky financovat projekty. Všichni máme udržitelnost v DNA a musíme to prokázat.”

Oba řečníci panelové diskuze v dalších minutách připomínali, že ESG reporting není o velkých vynálezech, ale o vytvoření základu, který tu bude vždy, i v době nejistot a změn. Shodně uzavřeli diskuzi přáním a motivací pomáhat jeden druhému a harmonizovat naši společnost jak jen to bude možné.

 

Pro Asociaci společenské odpovědnosti byl letošní rok v mnohém přelomový. Povedlo se uspořádat desítky společných akcí a velkých projektů překonávajících jakékoli limity. Tým se rozšířil osm členů. Vzniklo vůbec první nezávislé srovnání společností v rámci ESG Ratingu, mezi členy se přidalo téměř 70 nových organizací a mnoho dalšího.

Ale není příliš velkých cílů, aby se nedaly posunout ještě dále. Už za tři týdny naplní Pražskou křižovatku debata První dámy a pán mezi námi, konfety se na oslavě 10. narozenin Asociace rozletí na Letišti Praha, fanoušci ženského fotbalu si v červnu příštího roku užijí světové finále Global Goals World Cup. A s těmito pozváními a výhledem na zasněženou Prahu hosté opouštěli Kongresové centrum Praha.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Den Afriky 2024: Vzdělávání pro 21. století a další pomoc ADRA

Přejít na článek

Asociace společenské odpovědnosti spojila síly se sociálním podnikem Ergotep a spustila unikátní společensky odpovědný e-shop

Přejít na článek

Inovace, trendy v udržitelném stravování a potravinářské novinky. Nenechte si ujít konferenci New Food Forum

Přejít na článek