Oslavili jsme Mezinárodní den žen 2018. Budoucnost je růžová

13. 3. 2018

Na pozitivní a inspirativní notě se ve čtvrtek 8. března 2018 nesl slavnostní večer k oslavám Mezinárodního dne žen, který skrze osobní příběhy řečníků poukázal na mnohé úspěchy a aktuality v oblasti rovnoprávnosti žen a mužů.

V překrásných prostorách Kaple Sv. Kříže v Porodnici U Apolináře hosty přivítal a svou krátkou řečí večer zahájil vedoucí lékař perinatologického centra prof. Antonín Pařízek, v jehož přítomnosti přichází život na svět i za nejsložitějších podmínek. Mnozí příchozí, kteří se do porodnice vraceli s vlastními radostnými vzpomínkami, se tak o úspěších nemocnice mohli dozvědět více.

Inspirativní atmosféru do kaple vnesla svou okouzlující hudbou a silným hlasem zpěvačka Sára Vondrášková alias Never Sol. Dále už večerem provázela výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová: „Z výzkumu Ipsosu pro naši asociaci vyplývá, že přesně polovina české populace se v práci setkala s platovými rozdíly mezi muži a ženami, 42 % také s diskriminací matek. Ženy jsou placeny hůře než ženy ve všech zemích světa. Island se tak snaží s platovou nerovností bojovat zákonem. Platit ženám méně než mužům je zde od nového roku nelegální.”

Barbara Nesvadbová, známá spisovatelka, šéfredaktorka Harper’s Bazaar Czech Republic a zároveň ambasadorka SDG 5 (Rovnost mužů a žen) otevřela téma rovnoprávnosti a feminismu. V souvislosti s loňskou kampaní #metoo, která se v České republice i jinde ve světě dočkala jak pozitivních, tak i negativních reakcí, vyzvala přítomné k zodpovědnosti, která jde ruku v ruce s větší svobodou. „Měli bychom být rádi za volbu, ale měli bychom volit zodpovědně.“ Připomněla též přetrvávající platovou nerovnost v České republice a položila několik otázek k zamyšlení.

 

Se svým osobním příběhem vystoupila rodačka z Nového Města na Moravě, Monika Benešová, která si navzdory zdravotním problémům loni splnila svůj sen a sama zdolala 5měsíční túru po Pacific Crest Trail napříč severní Amerikou. Z této cesty si přivezla cenné životní zkušenosti, kterými ráda inspiruje ostatní k překonání sebe samých a plnění jejich snů. „Když jsem stála v cíli, měla jsem v hlavě jedinou myšlenku, že nic není nemožné.“

Vrchní státní zástupkyně a ambasadorka SDG 16 (Mír, spravedlnost a silné instituce) Lenka Bradáčová se zamyslela nad svou cestou na vrchol české justice. Od malička prý věděla, že je třeba bránit se každé nespravedlnosti, a této myšlenky se drží celý život. Na otázky ohledně kariérního růstu v pozici ženy má jednoduchou, ale všeříkající odpověď. „Nenosíme kalhoty, abychom byli jako muži, ale protože víme, že se s nimi lépe leze na žebřík.“

 

Tomáš Sedláček, ekonom, vysokoškolský pedagog, novinář a ambasador SDG 8 (Důstojná práce a ekonomický růst) otevřel téma žen a mýtů. Na příkladu méně známého hebrejského příběhu o Lilith, původní partnerce Adama, vysvětlil mýtický původ nerovnosti pohlaví, která přetrvává dodnes. Dále rozvedl problém nerovných, avšak stále se lepšících platových podmínek a zdůraznil, že typicky ženská zaměstnání jsou dnes na vzestupu. „Budoucnost ekonomiky, má-li být umělečtější, psychologičtější a lidštější, by měla být příhodná k tomu, že tzv. wage gap zmizí úplně.“

 

Večer uzavřela Monika Hilšerová, anestezioložka a lékařka Záchranné služby, mimo jiné i předsedkyně Sekce mladých lékařů ČLK, která se dlouhodobě věnuje zlepšení pracovních podmínek mladých lékařů a ve své řeči představila výsledky výzkumu jejich platových podmínek. Sama věří, že budoucnost medicíny je opravdu růžová, i vzhledem k tomu, že naprostá většina studentů medicíny jsou ženy, a platové rozdíly v této oblasti brzy vymizí.

 

Na přítomné čekalo občerstvení od společnost Coca-Cola (mimo jiné také zlatá edice olympijských plechovek s vítěznou Ester Ledeckou). Občerstvení pro hosty připravila Biopekárna Zemanka. Každý z příchozích dostal květinu od Aranžérie, sociálního podniku, který zaměstnává ženy s epilepsií.

Akce se uskutečnila u příležitosti spuštění kampaně letošních Cen SDGs 2018. Z celého srdce děkujeme řečníkům i skvělým hostům za vydařený a inspirativní večer. Celou fotogalerii od fotografa Jana Nechvíle naleznete na tomto odkazu.