Oslavili jsme Světový den biodiverzity: Jak pečují o přírodu vinaři, včelaři nebo experti na technologie?

24. 5. 2023

Proč i k ekologii patří audit, jak být zodpovědným turistou, proč kombinovat bylinky a víno a co se stane, když vymřou včely? Tato a mnohá další témata dostala prostor v rámci dalšího Udržitelného brunche Asociace společenské odpovědnosti – protentokrát u příležitosti oslav Mezinárodního dne biologické rozmanitosti.

Vizitky připnout na klopy, do ruky kávu nebo vegetariánský sendvič a nechat se motivovat. Prostory cirkulárního Green Table v pražském Florentinu – místa s přátelskou atmosférou pro práci, setkávání, diskuse, konference, společenské eventy a především inspiraci – se v pondělí ráno začaly plnit hosty z řad členů Asociace, kterým biodiverzita není lhostejná.

Být zodpovědným turistou je něco, co můžeme udělat všichni. Je to něco, co může zabrzdit vymírání celého druhu,” zaznělo prostorem plným zeleně a knih z druhé ruky. Jako první si slovo vzala třináctiletá Viktorie Seifertová, která se od základky věnuje ochraně kriticky ohrožených druhů zvířat. V Indonésii zachraňovala želvy, do Afriky vezla kola pro děti, moderovala vlastní rozhlasový pořad a věnuje se edukaci svých vrstevníků. Co je to biodiverzita? Ptala jsem se dětí, ptala jsem se dospělých a pomoc s vysvětlením potřebují obě skupiny. Není na tom nic složitého, i když nemáme moře, máme řeky. A náš odpad může znečistit vody za polárním kruhem,” pronesla na závěr.

A z pomyslného podia zmizela jen na okamžik, dostala totiž další důležitý úkol: pokřtít novou knihu Petra Daniše, ředitele vzdělávacího centra Tereza, Klima je příležitost. Jeho kniha přináší nová fakta a fascinující příběhy změn z celého světa, zároveň představuje potřebné kroky k zastavení klimatické krize. A aby se písmenka a jejich význam nevytratil”, jak knize popřála Viktorka, pokřtila ji spolu s Lucií Mádlovou, ředitelkou a zakladatelkou Asociace a jednou z prvních recenzentek knihy, písmenky do polévky. „Je to četba pro každého z vás, vždyť praktická řešení hledáme všichni,” doplnila Lucie Mádlová.

Revoluce ve světě vody i včel

Jsme moc rádi, že se partnerem celé události stala společnost Veolia a poskytla nám nejen útulné místo pro setkání, ale i inspiraci jejich udržitelných projektů. „Většina z vás asi zná třeba projekt Vraťme vodu přírodě. To je sbírka, díky které pomáháme spolu s Českým svazem ochránců přírody zachovávat cenné mokřady,” představil střípek strategie Veolie v oblasti udržitelnosti Rostislav Čáp, ředitel pro udržitelnost skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

A doplnila ho CSR manažerka Veolia a ředitelka Nadačního fondu Veolia Vendula Valentová: „Například jsme si vytipovali čtyři citlivé prostory podle několika kritérií, udělali ekologický audit a procházíme jeho jednotlivé body a realizujeme je. Napajedla pro hmyz, budky pro ptáky, efektivní management zelených ploch, likvidace invazních druhů.” A to je opravdu jen zlomek činnosti Veolie.

Z vody jsme se přesunuli do vzduchu, přesněji řečeno ke hmyzu, bez kterého bychom měli prázdné regály v obchodech i lednice. Řeč je o včelách. Když vymřou včely, lidstvu zbývají čtyři roky. Můžeme buďto bojovat, nebo budovat. A my jsme si vybrali to druhé.” Svoji „saunu pro včely”, lépe řečeno termoterapii, představil Jan Rája, předseda spolku VČELÍN, a jeho místopředseda Tadeáš Nováček. Věděli jste, že díky nim můžete mít termosolární úly třeba na terase vaší firmy?

A věděli jste, že v jedné pražské prodejně Penny zmizely z regálů na jeden den všechny produkty, které máme i díky práci včel? Retailový řetězec tak chtěl podle Tomáše Kubíka, manažera komunikace a tiskového mluvčího, upozornit doslova prázdnými regály na to, že jejich snaha poskytnout v okolí svých centrálních skladů domov pro více než 2 miliony včel doplněná třeba o projekt Hýbeme se hezky česky má obrovský význam. A protože pro včely je splněným snem pole levandule, představila Adéla Heindorferová svoji milovanou a vydřenou Levandulovnu – environmentální sociální podnik, kde dostávají šanci na důstojnou práci ženy, které se jinde uplatnit nemohou.

Víno, lemur a… dusot kopyt

Místo, kde podporu najde každý, komu na biodiverzitě záleží. To je Česká koalice pro ochranu biodiverzity sdružující 17 neziskových projektů. Její ředitelka Kristýna Nováková je všechny popsat nemohla, sounáležitost a důležitost podobné platformy ale na hosty rozhodně přenesla. Dalibor Dostál se pak rozpovídal o rezervaci velkých sudokopytníků v Milovicích. „Začalo to tím, že jsme z několika hektarů uklízeli černé skládky. Teď je to první rezervace na světě, která má na jednom místě všechny tři klíčové druhy sudokopytníků, původní v evropské krajině.”

Na stolečku pro řečníky se pak objevila láhev vína, a to znamenalo jediné – slovo dostává Lukáš Rudolfský, generální ředitel Vinných sklepů Kutná Hora, a provozní ředitelka Soňa Podholová. „S vínem pracujeme tak, aby bylo zdravé a dobré. Staráme se o přírodu kolem a ona nám to pak vrací zdravou révou. Věnujeme se biodynamickému zemědělství, nepoužíváme chemické preparáty ani ve vinici, ani ve sklepě.” Na skok jsme pak ještě zabrousili do fauny, když Karina Kratochvílová, předsedkyně správní rady Zooparku Zájezd vyprávěla, jak se z minizoo na zahradě rodinného domu stal domov pro 100 druhů exotických a domácích zvířat. „Máme třeba největší veřejně ukazovanou kolekci chameleonů,” skončila prezentaci.

„Lidstvo vytvořilo rozsáhlé monokultury, kde přežije jen velmi málo aktérů,” zaznělo na závěr z úst Vojtěcha Slámy, account manažera technologického startupu GreeenTech. Ten vyvíjí a vyrábí plně automatické hydroponické pěstební systémy. No není to revoluce v městském zemědělství? Vojtěch Sláma představil výhody toho, proč mít takovou malou hydroponickou farmu se saláty nebo bylinkami třeba i ve své firmě, k dispozici pro zaměstnance. Díky GreeenTechu si také hosté zasoutěžili a jedna firma dostane na měsíc hydroponický systém do své kanceláře.

Pro každého hosta si připravil i malý dárek na závěr. Všichni, kdo s námi v pondělí strávili dopoledne a podělili se o svoji cestu za lepším životním prostředím ve svém městě, čtvrti nebo firmě, tak doma mají klíčky zeleniny a sazeničku bazalky. A především motivaci neustávat a měnit společně s námi svět k lepšímu.

 

Tak mohutná a nepostradatelná, a přitom tak křehká. To je biodiverzita – základ všeho. A pravidelně patří 22. květen právě jí. Světový den byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na počest podepsání Mezinárodní úmluvy o biologické rozmanitosti 22. května 1992 v Nairobi. Je to den, který každému po celém světě rozsvítí pomyslnou kontrolku a připomene, jaký význam má pro celou planetu biodiverzita – přírodní bohatství, rozmanitost živočišných a rostlinných druhů a celých ekosystémů.

 

Na kompletní fotogalerii se můžete podívat ZDE, fotky budou postupně přibývat.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Jizbické putování s Odysseou pro děti z dětských domovů

Přejít na článek

Startup Lokni vloni utržil 10 milionů Kč. Letos se s filtrovanou vodou chystá do veřejného prostoru a představí produkt pro domácnosti

Přejít na článek

FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů

Přejít na článek