Oslavte Den stromů podporou jejich výsadby

20. 10. 2020

V České republice je 20. říjen vyhlášen Dnem stromů. Tento výjimečný den se oslavuje ve více jak 50 zemích světa. Datum však není celosvětově jednotné a liší se dle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů v jednotlivých zemích. Záměrem oslav tohoto dne je připomenout si důležitost role stromů na naší planetě a motivovat občany k jejich výsadbě.

Ve světě i v České republice vzniklo již několik projektů, které aktivně podporují výsadbu stromů a snaží se vzdělávat veřejnost o klimatických změnách. Jedním z nich je i mezinárodní iniciativa Plant-for-the-Planet, jež angažuje děti a mladé ambasadory z celého světa, kteří usilují o globální sázení stromů a šíří povědomí o klimatické krizi.

Právě iniciativa Plant-for-the-Planet inspirovala univerzitní vědce z Yale a ETH Zurich (CrowtherLab) k tomu, aby udělali výzkum o světovém stavu lesů. V roce 2018 zveřejnili svou studii. Zjistili následující: Na Zemi nyní máme 3 biliony stromů. V minulosti, než vzrostla naše civilizace, jsme však měli 6 bilionů stromů. O polovinu přirozených stromů jsme tak už přišli, a tím byla i oslabena schopnost planety pohlcovat oxid uhličitý.

Optimistické zjištění studie vědců z CrowtherLab bylo, že stále máme na planetě místo na vysázení 1 bilionu stromů, a to na místech, kde by stromy také přirozeně růst měly. Nejvyšší je tento potenciál především v tropických regionech a rozvojových zemích, kde je velká deforestace způsobená jak lidmi, tak i dopady klimatické krize. Plant-for-the-Planet proto s OSN zahájila v roce 2018 Trillion Tree Campaign.

Zasadíme-li bilion stromů do roku 2030, můžeme tak mít zásadní dopad na řešení klimatické krize. Většina potenciálu pro reforestaci je v rozvojových tropických zemích, kde stromy velmi efektivně a rychle pohlcují CO2 – minimálně 200kg již během prvních 20 let života. Bilion stromů do roku 2030 může pohltit 2/3 všech dosavadních emisí CO2, které lidi vytvořili, a odložit tak 2°C nárůst teploty o 15 let. To nám získá dostatek času na to, abychom omezili své emise a předešli katastrofickým následkům klimatické krize, a jedná se tak o jednu z nejúčinnějších metod mitigace klimatu.

Iniciativa Plant-for-the-Planet usiluje o zastřešení světové reforestace bilionu stromů. Většina reforestačních organizací v rozvojových zemích však nemá prostředky na to, aby reforestační potenciál naplnila. Proto iniciativa vyvinula aplikaci Plant-for-the-Planet, která chce sdružit všechny reforestační projetky a umožnit lidem a firmám na ně jednoduše přispívat. Zároveň umožňuje jejich verifikaci a monitoring postupu k bilionu stromů. Na aplikaci můžou mezi sebou lidé a firmy soutěžit, kdo stromů zasadí nejvíce.

Plant-for-the-Planet dokazuje, jaký dopad může mít reforestace v rozvojových zemích. Má vlastní reforestační projekt na Yucatánu v Mexiku, který dosahuje nejvyšší kvality a slouží jako vzorový příklad pro ostatní reforestační projekty v tropech. Sází přes 6000 stromů denně s cílem zasadit tam 100 milionů stromů, stromy rostou velice rychle a mohou za svůj život pohltit až 500kg CO2. Náklad na zasazení a péči jednoho stromu je přitom jen 1€. Dosahují 94% míry přežití v prvních letech a stromy tam rostou až 4x rychleji než v Evropě. Samozřejmě sází mix přirozených lokálních druhů, žádné monokultury.

Plant-for-the-Planet Česko cílí na to, aby k reforestaci rozvojových zemí motivovala českou společnost a především české korporace. Je naprosto zásadní, abychom se klimatickou krizi snažili řešit, a ne jen se na ni lokálně adaptovat. Reforestace tropů je nejjednodušší způsob, jak může Česko k mitigaci klimatické krize přispět a stát tak po boku mnoha zemí západu, které už tak dělají.


O iniciativě Plant-for-the-Planet Czech Republic

V Česku vznikla organizace původně jako středoškolský projekt. Jeho zakladatel Šimon se po několika stech vytrénovaných ambasadorů a vysázených stromů v Ostravě rozhodl aktivity rozšířit. V roce 2019 spolu s Michalem Horáčkem založili nadaci Plant-for-the-Planet Czech Republic. Usilují o mobilizaci české mládeže k sázení stromů a nasměrování českých společností udržitelnou cestou díky certifikátům klimatické neutrality s Plant-for-the-Planet. Chtějí v Česku probudit mezinárodní cítění potřebné pro řešení klimatické krize. Hledají partnery mezi společnostmi i jednotlivci a již teď organizují vzdělávací aktivity pro děti v několika městech. Když se Plant-for-the-Planet podaří vysadit globálně bilion stromů v následující dekádě, odloží se dvoustupňový nárůst teploty o 15 let do budoucnosti. Felix, Šimon i Michal věří, že česká společnost zvládne k cíli přispět alespoň jednou miliardou stromů do rozvojových zemí.