Osm nejbohatších lidí na světě vlastní stejné bohatství jako 50 % nejchudších

18. 1. 2017

Nový průzkum charitativní organizace Oxfam varuje před rostoucí koncentrací bohatství. Osm nejbohatších lidí světa má stejné množství majetku jako nejchudší polovina světové populace.

Ve zprávě publikované u příležitosti začátku týdenního Světového ekonomického fóra, které se koná ve švýcarském Davosu, prohlásil Oxfam za “groteskní”, že hrstka mužů v čele se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, Amancio Ortegou, zakladatelem španělské módní značky Zara a Warrenem Buffettem, investorem a výkonným ředitelem Berkshire Hathaway, vlastní 426 milionů dolarů, což je ekvivalent majetku 3,6 miliardy lidí.

Dalšími zástupci jsou Carlos Slim Helú: mexický telekomunikační magnát a vlastník konglomerátu Grupo Carso; Jeff Bezos: zakladatel Amazonu; Mark Zuckerberg: zakladatel Facebooku; Larry Ellison, výkonný ředitel americké technologické firmy Oracl a Michael Bloomberg; bývalý major New Yorku a vlastník finančního informačního servisu Bloomberg.

Světové ekonomické fórum (World Economic Forum – WEF) minulý týden prohlásilo, že rostoucí nerovnoměrnost a sociální polarizace jsou dva největší faktory ohrožující ekonomiku v roce 2017 a mohly by zapříčinit pád globalizace.

Hosty WEF budou například čínský prezident Xi Jinping, nebo popová zpěvačka Shakira. WEF vydalo své vlastní hlášení o vývoji a růstu podporujícím začlenění, ve kterém uvedlo, že průměrná mzda se propadla o 2,4 % v mezidobí let 2008 a 2013 ve 26 vyspělých státech.

Oxfam klade rostoucí schodek za vinu snižování mezd, daňovým únikům a útisku výrobců firmami. Dále také upozorňuje na to, že se podniky příliš soustřeďovaly na navýšení obratu bohatých majitelů.

Minulý rok Oxfam zhodnotil, že majetek půlky nejchudší světové populace se rovná 62 milionářům. Ale, tato statistika se propadla na 8 se začátkem tohoto roku. Nové informace totiž ukazují, že chudoba v Číně a Indii je horší, než se dříve předpokládalo.

Na základě zkoumání provedeného magazínem Forbes a dat poskytnutých bankou Credit Suisse, Oxfam dále prohlásil, že většina lidí z nižší ekonomické vrstvy světové populace se denně potýká s problémem přežití, 70 % z nich pak žije v rozvojových zemích.

Jsou to čtyři roky co WEF poprvé identifikovalo ekonomickou nerovnoměrnost jako hrozbu pro stabilitu společnosti. Nicméně nůžky mezi chudými a bohatými se konstantně rozevírají.

“Od Brexitu přes prezidentskou kampaň Donalda Trumpa, po narůst rasismu a rozsáhlou deziluzi mainstreamovou politikou, stále více lidí ve vyspělých zemích odmítá tolerovat status quo,” uvádí zpráva.

Mark Goldring, výkonný ředitel Oxfamu Velká Británie také dodal: “Tento obraz nerovnoměrnosti je čistější, přesnější a více šokující, než kdykoliv předtím. Je směšné, že skupinka mužů, kteří by se bez problému vešli do golfového vozíku, vlastní víc než půlka lidstva.”

“Zatímco jeden z devíti lidí na planetě půjde spát o hladu, malá hrstka miliardářů má tolik peněz, že by na jejich utracení potřebovala několik životů. Fakt, že elita je schopna prosperovat na úkor nás tady i za mořem, je důkazem toho, jak pokroucenou se naše ekonomika stala.”

Mark Littlewood, ředitel Ekonomického Institutu naopak prohlásil: “Oxfam znova přinesl zprávu démonizující kapitalismus, která ohebně neuvádí fakt, že volný trh pomohl přes 100 milionu lidí z chudoby pouze za minulý rok.”

Prohlášení Oxfam ještě doplnilo, že od roku 2015 nejbohatší 1 % vlastnilo více majetku než zbytek planety. Předpokládá se, že v průběhu 20 let, 500 lidí odevzdá majetek v hodnotě 2,1 bilionu dolarů svým dědicům. To je více než roční HDP Indie, země s 1,3 miliony obyvatel. Mezi lety 1988 a 2011 se příjmy těch nejchudších 10 % zvedly pouze o 65 dolarů. Naproti tomu příjmy nejbohatšího 1 % vzrostly o 11 800 dolarů, což je 182 vícekrát.

Zdroj: Volně přeloženo z World’s eight richest people have same wealth as poorest 50%, celý článek dostupný zde.