Osm z deseti Ukrajinek, kterým pomohla organizace W4W, si v Česku našly práci

7. 3. 2023

Je to už více než rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která vyhnala z domovů miliony lidí. Obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN (W4W) se ihned po začátku války intenzivně zapojila do pomoci ukrajinským matkám prchajícím se svými dětmi před ruskou agresí a za uplynulý rok poskytla integrační balíčky včetně ubytování více jak 175 dospělým a 160 dětem.

„Problém sehnat méně kvalifikovanou nebo nekvalifikovanou práci v ČR neměla žádná z našich ukrajinských klientek. Bohužel přibližně polovina z nich se v České republice setkala s projevy nepřátelství nebo xenofobie,“ říká Ivana Tykač, spoluzakladatelka a ředitelka W4W. Většina z ukrajinských klientek, kterým W4W podala pomocnou ruku, se přitom chce po skončení války vrátit ke svému původnímu životu na Ukrajině. Především jde o ty ženy, které jsou více kvalifikované a ve své domovině měly lepší životní podmínky, případně tam mají partnera.

„Nevadilo mi, že mi chyběl nábytek, klidně bych spala i na zemi. Hlavně mít soukromí a nebýt na obtíž,“ popisuje psycholožka Svitlana Tavantseva, která byla spolu s osmnáctiletým synem a desetiletou dcerou nucena opustit svůj domov nedaleko Charkova a stala se jednou z několika desítek ukrajinských klientek, jimž W4W už rok pomáhá s integrací do českého prostředí.

K dnešnímu dni, rok od války, zajišťuje W4W střechu nad hlavou dvaatřiceti rodinám, tedy 97 Ukrajincům. Z nich je 54 dospělých a 43 dětí. Celkem 95 % nezletilých navštěvuje mateřské a základní školy, osm z deseti žen si zde našlo práci. Vděčnost za přijetí v tuzemsku je charakteristická pro všechny uprchlíky, kteří se dostali do kontaktu s W4W. „Byt není velký, ale já jsem za něj nesmírně vděčná. Není nic, na co bych si mohla stěžovat. Pomoc, kterou jsme od společnosti W4W dostali, jakoby nám spadla z nebe,“ říká devětatřicetiletá Julia Antipova. Ta před ruskou agresí uprchla do Česka společně s dvanáctiletým synem.

„Veškeré aktivity W4W trvají už rok a jsou součástí strategického humanitárního programu Most pro Ukrajinu, který jsme ve spolupráci s naším generálním partnerem skupinou Sev.en spustili v reakci na uprchlickou krizi. S naplňováním cílů tohoto programu hodláme pokračovat i nadále, neboť je v naprostém souladu s cílem naší obecně prospěšné společnosti vytvářet podmínky pro šťastnější dětství,“ uzavírá Ivana Tykač.


Zdroj: Osm z deseti Ukrajinek, kterým jsme pomohli, si v Česku našly práci. W4W. Tisková zpráva

Související

T-Mobile ve spolupráci s Nadací Via a organizací In IUSTITIA otevírá grantovou výzvu Česko bez předsudků

Přejít na článek

Česká ADRA pomáhá v oblastech zaplavených Kachovskou přehradou

Přejít na článek