PENNY uklízelo Česko

18. 10. 2019

V rámci celosvětového dne „World Cleanup Day“ se na 504 místech sešlo 11 600 dobrovolníků, z nichž bylo 6 200 dětí, kteří sesbírali 120 tun odpadu.

PENNY Market je od letošního roku oficiálním partnerem akce Ukliďme Česko. Na čtyřech prodejnách se sešlo přes 130 dobrovolníků, kteří v přírodě v jejich okolí sesbírali více než 2,5 tuny odpadu, mimo jiné našli například umyvadlo, sedací soupravu, peřiny, ale také injekční stříkačky nebo množství plastového odpadu. Letos se do akce zapojili po celém světě dobrovolníci ze 169 zemí.

Více než 130 dobrovolníků v rámci akce „Ukliďme svět – Ukliďme Česko!“ se sešlo u prodejen PENNY v pražských Kobylisích, u Brněnské přehrady, ve Vratimově, nebo v Novém Bydžově. Nasbírali desítky pytlů odpadu. „Je smutné, když vidíte, jak se lidé ke svému okolí chovají. Našli jsme nejen rozbité kusy nábytku, umyvadlo, kabelky, pneumatiky, ale také spousty plastů a pytle s běžným domácím směsným odpadem. Hromada odpadu začala narůstat během prvních minut akce,“ konstatoval mluvčí PENNY Marketu Tomáš Kubík, který je letos jedním z hlavních partnerů akce a poskytl dobrovolníkům zázemí a na svých prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Novém Bydžově. “Cítíme odpovědnost za prostředí, v němž žijeme my i naši zákazníci. Máme největší síť prodejen v České republice, je proto naší povinností nejen takovou akci podpořit, ale i se do ní aktivně zapojit,“ říká Martin Peffek, jednatel společnosti PENNY Market. „Není nám lhostejné okolí našich prodejen. Samozřejmě, dbáme na jeho čistotu i nyní, ale v rámci této akce chceme také přispět k úklidu prostor, které nejsou jejich součástí, ale i širšího okolí, a to společně s těmi, kteří u nás nakupují.“ Celkem se jen na těchto čtyřech místech sešlo přes 130 dobrovolníků a v okolí prodejen našli a uklidili 2,5 tuny odpadu.

V České republice organizované úklidy probíhají již od roku 1992, po vzoru Let’s Do It! Dobrovolníci uklízí pátým rokem a za tu dobu se do akce v České republice zapojilo více než 300 tisíc dobrovolníků, kteří společně uklidili přes 9 000 tun odpadů z našich měst a přírody. Organizátoři zajišťují pro dobrovolníky, kteří organizují úklid na daných místech, logistiku, a především pytle a rukavice pro sběr odpadu.

Kampaň „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ vznikla spojením mezinárodní kampaně „Ukliďme svět!“ (Clean Up the World), organizované v ČR Českým svazem ochránců přírody již od roku 1992, a projektu „Ukliďme Česko“, který začal organizovat spolek Ekosmák. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek, který v našem okolí vytváří ti, jež si našeho společného prostředí neváží. Projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Jarní úklid v příštím roce se bude konat 4. dubna 2020.


Zdroj: Tisková zpráva, PENNY uklízelo Česko, PENNY Market.