Pestrá slaví jubilejní 10. výročí

14. 2. 2019

Je to neuvěřitelné, ale letos slaví Pestrá, o. p. s. už jubilejní 10. výročí. Sluší se tedy pár věcí shrnout, připomenout a možná je i trochu pochválit.

Od jejich prvního vycvičeného psa, kterým byla labradorská holčička Emily pro pana Filipa, v Pestré ušli neuvěřitelný kus cesty. V současné době mají 47 předaných parťáků a 7 budoucích pomocníků ve výcviku. Mají také 14 dorostenců v „Pestré psí školce“, kterou by nemohli provozovat bez skvělých vychovatelů. Jako první v České republice vycvičili asistenčního Portugalského vodního psa, Mikea nebo signální Čivavu, Alvina.

Na co jsou opravdu pyšní? Na to, že ani jeden jejich pes nevyrůstal v kotci, ale v přirozeném domácím prostředí trenérek a vychovatelů. Psy tak mají tu nejlepší průpravu k tomu, aby dobře pomáhali svému budoucímu páníčkovi. Rozhodli se dělat výcvik asistenčních psů jinak, než tomu doposud bylo, a proto také Pestrá vznikla.

 

Kromě jiného stylu výcviku psů mají registrovanou sociální službu sociální rehabilitace, díky které se mohou opravdu důkladně starat o klienty. V Pestré předáním psa jejich práce nekončí. Prvnímu roku po předání psího pomocníka do rodiny, kdy je jejich spolupráce nejintenzivnější, říkají „sžívání“. Je to období, kdy si pes, stejně jako klient navzájem nastavují hranice a potřeby. Pro zaměstnance Pestré je důležité, aby byly spokojené obě strany.

Pestrá za 10 let své existence prošla mnoha změnami, ať už personálními, metodickými nebo vizuálními. Kromě ustálení loga a názvu se do jejich rodiny přidal také maskot Pestrouš, který zaštiťuje všechny projekty.

A jaké ty jejich projekty jsou? Kromě výcviku asistenčních psů provozují Pestrou cestovku, která je ojedinělým projektem sociálního podnikání v Česku. Říkáte si, v čem je jiná než ostatní? Je to jednoduché. Když si koupíte zájezd u Pestré cestovky, tak podpoříte výchovu a výcvik psích parťáků, a přitom nezaplatíte ani korunu navíc.

Dále mají celorepublikovou kampaň Ponožkový Pestrouš, kdy děti i dospělí šijí psa z ponožek. Toho pak prodávají na jejich akcích nebo na alza.cz a 100 % výtěžku putuje na psí parťáky. Do šití se dlouhodobě zapojila i ženská věznice ve Světlé nad Sázavou.

Pestrou podpořilo a podporuje také několik slavných osobností, jako například Anička Polívková, Michal Nesvadba, Otakar Brousek mladší, Lukáš Pavlásek nebo kapela Sto zvířat.

 

Moc si považují i spolupráce s Českou televizí, se kterou spustili unikátní projekt #stenevct. Přímo jejich zaměstnanci se totiž stali vychovateli a vychovávají jejich tři štěňata z „Pestré psí školky“. Nastartovali tak úplně nový druh podpory, který má zároveň pomoci rozšířit další projekt s názvem Milionový pes. V něm dlouhodobě bojují za narovnání práv lidí s jiným než zrakovým postižením. Věděli jste, že asistenční pes není proplácen státem, zatímco vodicí pes je uznanou a proplácenou kompenzační pomůckou?

V Pesré toho mají hodně za sebou, ale také před sebou, a je důležité uvědomit si, že vždycky je co zlepšovat a kam se posouvat. Zkrátka nikdo není dokonalý. Pestré přejeme, ať se neustále vydává vstříc novým výzvám, nebojí se jít si za svým a hlavně, spoustu spokojených klientů, dobře vycvičených psích parťáků a co nejvíc fanoušků a podporovatelů.


Zdroj: PR článek, Pestrá, o. p. s., autorka: Jana Augustinová, jana@pestra.cz, 731 610 316