Plogging Česko | Během World Cleanup Day se do úklidu poprvé zapojí i aktivní běžci

13. 9. 2018

Plogging spojuje běh, z anglického slova jogging, se sbíráním odpadků, ze švédského plocka upp. Běžce po celé republice zastřešuje pod hromadnou výzvou na sociálních sítích projekt s názvem Plogging Česko.

Projekt Plogging Česko je pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se společností Coca-Cola. Plogging spojuje pohyb prospěšný pro tělo i mysl s dobrou věcí a péčí o naši planetu. „Vnímáme, že znečištění planety a oceánů je aktuální problém, se kterým však každý z nás může něco udělat. Plogging se ze Švédska rychle rozšířil do ostatních zemí a stal se nejlepším fitness trendem roku 2018. Velmi nás překvapilo, jak rychle se tento trend pod hlavičkou Plogging Česko šíří i u nás. Na World Cleanup Day se po celém Česku chystá ploggovat více než tisícovka lidí,” říká Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

 

Pod projektem Plogging Česko vybíhají jednotlivci nebo různé běžecké skupiny, aby sbírali pohozené odpadky a následně je vytřídili do recyklačních kontejnerů. „V rámci projektu World Without Waste Coca-Cola dlouhodobě pracuje na lepší recyklovatelnosti obalů, zefektivnění systému jejich třídění nebo obnově vody. Kromě toho podporujeme i sympatické komunitní projekty, které mohou pomáhat hned a jednoduše. Proto se nám líbí plogging: pokud zapojíme sbírání a třídění odpadků do svých denních aktivit jako je běhání, nebo i procházka, výsledky na našem okolí se brzy projeví,“ dodává Kateřina Eliášová, manažerka komunikace Coca-Cola Česká republika a Slovensko.

Do iniciativy se zapojili mezi prvními zaměstnanci Velvyslanectví Švédska v České republice, tedy zástupci země, ze které plogging pochází. „Plogging vám dá skvělou příležitost udělat něco dobrého pro sebe a zároveň udělat něco pro ostatní. Navíc je to legrace, ploggovat s přáteli nebo v partě,” říká velvyslankyně Švédska v Česku Viktoria Li.

 

Viktoria Li (vlevo) s ostatními zástupci Velvyslanectví Švédska podpodují plogging. Přidala se i nutriční gastronomka a běžkyně Jana Králiková (ve skupince druhá zprava).

Plogging Česko podporuje i řada známých osobností, mezi nimi mimo jiné tanečník a choreograf Yemi A.D., herec, moderátor a gastronomický nadšenec Lukáš Hejlík, zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá a nutriční gastronomka a běžkyně Jana Králiková z blogu Zásadně zdravě. Nejen oni chtějí propojit a motivovat aktivní běžce, aby některému z tréninků dali nový rozměr a pomohli tak rozšířit nový fitness trend v běhání také do Česka.


Zdroj: Tisková zpráva, vydaná 13. 9. 2018, více informací na www.ploggingcesko.cz.