Plogging Česko | Soutěžte o tenisky adidas UltraBoost Parley

9. 9. 2018

Chcete vyhrát tenisky, které jsou vyrobeny z plastů sesbíraných na plážích a na pobřeží? Stačí se stát ploggerem, vyběhnout a přitom se vyfotit. Odměníme dva šťastlivce!

Pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se společností Coca-Cola přibíhá plogging (švédsky: plocka upp a jogging) také do Česka. Plogging spojuje pohyb, který je prospěšný pro naše tělo i mysl, s dobrou věcí a péčí o naši planetu. Lidé běhají a přitom sbírají odpad, kterého je plno nejen kolem běžeckých tras. Tradičnímu tréninku tak dávají nový rozměr a odpadky při běhu vrací tam, kam patří – vytřídí je do recyklačních kontejnerů. Erik Ahlström, zakladatel tohoto fintess trendu, se běháním a sbíráním odpadků začal zabývat ve švédském Stockholmě, když se tam přestěhoval z lyžařského střediska Åre.

 

V rámci World Cleanup Day, který vychází na 15. září 2018, jsme se rozhodli podpořit ploggery v Česku a ocenit dva šťastlivce, kteří mohou získat tenisky adidas UltraBoost Parley ve své velikosti. Jak je můžete vyhrát? Soutěžit můžete buď na Facebooku, nebo na Instagramu. Pravidla pro obě sociální sítě jsou však odlišná.

Jak soutěžit na Facebooku?

 • lajkněte tento příspěvek Asociace společenské odpovědnosti
 • vložte do komentářů pod tento příspěvek fotografii, jak ploggujete (běžíte a sbíráte odpadky)

Jak soutěžit na Instagramu?

 • lajkněte tento příspěvek Asociace společenské odpovědnosti
 • sdílejte na svém Instagramu fotografii, jak ploggujete (běžíte a sbíráte odpadky)
 • přidejte k příspěvku hashtagy #PloggingCesko #Plogging #WorldWithoutWaste
 • označte ve svém příspěvku @asociacecsr_cz a sledujte Asociaci společenské odpovědnosti na Instagramu

Soutěž trvá od soboty 8. 9. 2018 (9:00 hodin) do soboty 15. 9. 2018 (18:00 hodin). Výsledky vyhlásíme v sobotu 15. 9. 2018 ve 20:00 hodin na Facebooku Asociace společenské odpovědnosti a na našem Instagramu. Obě vítězné fotografie také nasdílíme na Facebook událost Plogging Česko poprvé na World Cleanup Day.

 

Pro soutěž o tenisky na Facebooku pokračujte na tomto odkazu.

Tenisky adidas UltraBoost Parley

Prodejce sportovního zboží adidas se v nedávném prohlášení zavázal k tomu, že od roku 2024 bude používat pouze recyklovatelné plasty. Německá společnost se chce do budoucna obejít hlavně bez nerecyklovatelných polyesterů, které se v oděvním průmyslu využívají kvůli tomu, že se nemačkají a rychle schnou. „Usilujeme o to, abychom do roku 2024 používali stoprocentně recyklovatelný polyester v každém výrobku a všude, kde to bude možné,“ řekla mluvčí Adidasu Maria Culp pro Huffington Post.

Ve spolupráci s Parley for the Oceans se snaží zabránit tomu, aby se plastový odpad dostával do oceánů, a přetváří jej ve vysoce funkční sportovní oblečení a obuv. Problém se tak stává řešením. Proměňuje hrozbu v materiál.

 

Zdroj: Adidas UltraBoost Parley. Top4Running.cz [online]. Copyright © 2010 [cit. 09.09.2018]. Dostupné ZDE.

Na konci června 2018 startoval světový adidas Běh pro oceány s představením novinky adidas Ultraboost X Parley – boty, díky které se do oceánu nedostalo přibližně 11 plastových lahví. Každou minutu se totiž do oceánů dostane plastový odpad, který by naplnil nákladní auto. A právě recyklovaný odpad z pláží a pobřeží, který byl zachycen ještě před proniknutím do oceánů, je využit na výrobu tenisek adidas UltraBoost Parley. Celou reportáž z této akce najdete na tomto odkazu.

 

Coca-Cola a World Without Waste

Společnost Coca-Cola se v rámci celosvětové kampaně World Without Waste (Svět bez odpadu) zavázala do roku 2030 dosáhnout 100% recyklovatelnosti používaných obalových materiálů. „Svět má problém s obaly a my, stejně jako všechny ostatní firmy, máme zodpovědnost za jeho vyřešení,“ řekl pro BBC prezident a generální ředitel společnosti The Coca-Cola Company James Quincey. Přečtěte si jeho otevřený dopis Why a World Without Waste is Possible (Proč je svět bez odpadu možný).

 


Zdroje:

 • Plogging. Plogging [online]. Dostupné z: https://www.ploggingcesko.cz/
 • Working Towards a World Without Waste | Coca-Cola Journey: The Coca-Cola Company. Coca-Cola Journey Homepage: The Coca-Cola Company [online]. Copyright © 2018 THE [cit. 09.09.2018]. Dostupné ZDE.
 • Why a World Without Waste is Possible: The Coca-Cola Company. Coca-Cola Journey Homepage: The Coca-Cola Company [online]. Copyright © 2018 THE [cit. 09.09.2018]. Dostupné ZDE.
 • Adidas Běh pro oceány. Top4Running.cz [online]. Copyright © 2010 [cit. 09.09.2018]. Dostupné ZDE.
 • Adidas Will Use Only Recycled Plastics by 2024. EcoWatch [online]. Dostupné ZDE.
 • Oficiální stránka a E-shop adidas® Česká Republika [online]. Dostupné z: https://www.adidas.cz/parley
 • Pravidla Facebook soutěže najdete na tomto odkazu.