Ploggujte s námi na Ukliďme svět, ukliďme Česko

28. 3. 2019

Běžci vyrazí poprvé pod hlavičkou Plogging Česko do tradiční celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Hromadný jarní úklid se koná 6. dubna 2019. Na úklidové mapě přibyla od letošního roku možnost zaregistrovat se pod ikonou plogging.

Ikonka běžce, který v ruce drží pytel na odpadky – do interaktivní mapy Ukliďme svět, ukliďme Česko se letos poprvé právě pod tímto symbolem mohou registrovat ploggeři. Jarní kolo tradiční uklízecí akce se koná první dubnovou sobotu. „Jsme rádi, že se plogging letos připojí k Ukliďme svět, ukliďme Česko a ploggeři tak pomohou rozšířit možnosti dalších úklidů. Nemusíte být perfektní běžec, každý kus a každý uběhnutý kilometr se počítá,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Plogging Česko zastřešuje.

Zaregistrujte se na společnou událost na facebooku Ploggujte s námi v rámci Ukliďme Česko a sdílejte s námi své ploggovací aktivity v sobotu 6. dubna 2019.

Plogging kombinuje běhání (jogging) a sbírání odpadků (ze švédštiny plocka upp). Spojuje pohyb, který je prospěšný pro naše tělo i mysl, s dobrou věcí a péčí o planetu. Plogging vznikl v roce 2016 ve Švédsku a okamžitě se rozběhl i do dalších zemí, kde se stává fitness trendem – nejinak je tomu v Česku. Jeho příběh najdete na stránkách www.ploggingcesko.cz.

Letošní ročník dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se zaměří na problematiku jednorázových plastů a pneumatik v přírodě. Na začátku března bylo přihlášených 1 300 akcí, což bylo o 300 víc než ročník předešlý. Organizátoři se podle svých slov nesnaží o udržování nekonečných uklízecích akcí, ale chtějí apelovat na společnost, aby byla ve vztahu k přírodě odpovědnější. „Byli bychom velmi neradi, kdyby začal vznikat dojem, že vytvářet nepořádek, a dokonce černé skládky je normální, protože je přece každý rok někdo uklidí. Není tomu tak. Více než sto tisíc dobrovolníků je dostatečná síla nejen pro samotný sběr odpadků, ale i pro změny vedoucí k účinnému a důslednému postihování viníků, a především ke zlepšení prevence vzniku odpadů,“ uvádí Petr Stýblo z České společnosti ochránců přírody, která akci pořádá.

K celorepublikové akci se může přidat kdokoli, ať už jako organizátor úklidu, nebo dobrovolník, a to prostřednictvím webu www.uklidmecesko.cz.