Podniky přemýšlejí, jak neplýtvat potravinami

4. 10. 2016

Statistiky hovoří jasně: 1,3 miliardy tun jídla každoročně skončí v odpadu, zatímco 795 milionu lidí na naší planetě nemá co jíst. Podnikatelé proto vytvářejí nové strategie, jak skoncovat s plýtváním potravin.

V chátrající čtvrti Rio de Janeiro učí michelinský šéfkuchař, Massimo Bottura, vařit kuchaře ze znevýhodněných komunit. Potraviny, které on a jeho žáci používají, jsou potravinové přebytky. Díky využití přebytků, které by se jinak musely zbytečně a draze likvidovat, se nejen Botturovi žáci stanou lepšími kuchaři, ale zároveň pomohou nasytit místní hladové obyvatele. O tom, jak slavný šéfkuchař proměnil vyhozené „olympijské“ potraviny na jídlo pro lidi bez domova jsme psali již v průběhu léta zde.

Uvedený příklad je jedním z mnohých společensky prospěšných podniků, které se po celém světě snaží řešit problém plýtvání potravinami a změnit celospolečenský postoj k potravinovému „odpadu“.

Recept na nulový odpad dává také restaurace Silo v Brightonu. Ta všechny biologické zbytky, které při svém provozu vyprodukuje, dále zpracovává v hi-tech kompostéru, který je umístěn v rohu kuchyně. Kompost je dále distribuován místním obyvatelům a restaurace ho využívá také při pěstování vlastních hub.

V tomto druhu podnikání se mění pohled na potravinový odpad. Spotřebitelé vnímají plýtvání potravinami jako společensky a morálně neomluvitelné a podniky vidí, že ekonomicky to ani nedává smysl,“ říká Tom Tanner ze Sdružení pro udržitelné restaurace.

Systematická změna je klíčem k boji proti plýtvání potravinami na globální úrovni“, říká profesor Tim Lang z Centra pro potravinovou politiku na City University of London. „Líbí se mi, že tyto podniky si uvědomují zásady správného vaření s vyžitím všech rostlin a zvířat, nicméně to, co skutečně potřebujeme, je přehodnocení našeho konzumního přístupu k celému potravinovému systému“, dodává profesor Lang.

Zdroj: Volně přeloženo z The Guardian: Rio’s favelas to Brighton’s North Laine: the entrepreneurs tackling food waste, publikováno 10. září 2016, celý článek dostupný zde