Podpořte diverzitu a odmítněte účast v čistě mužských panelech

16. 3. 2016

V rámci aktuální výzvy #PanelPledge vyzývá UN Global Compact nejen své členy, aby upozorňovali na genderovou nevyváženost diskuzních panelů.

Výkonná ředitelka UN Global Compact, Lise Kingo, dne 15. března představila novou iniciativu UN Global Compact Panel Pledge, která si na globální úrovni klade za cíl zamezit čistě mužským panelům, tedy těm bez jediné ženy. Vyzvala tak všechny členy UN Global Compact, největší iniciativy společenské odpovědnosti na světě pod OSN, aby se začali zříkat účasti ve 100% mužských panelech, sami je nehostili a podpořili tak rovnost pohlaví.

Pokud jsou muži pozváni mluvit v panelu, kde není žádná žena, mohou místo sebe nominovat ženskou kolegyni, odmítnout se zúčastnit, případně, pokud se rozhodnout vystoupit, v rámci svého příspěvku mohou na tuto nerovnost upozornit. “Příliš často jsem jediná žena v panelu. Je čas začít měnit status quo a přestat se vymlouvat – kvalifikovaných žen je dostatek,” říká Lise Kingo a navazuje tak na nové Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které se zabývají i rovností pohlaví a posílením postavení žen a dívek.

Tento závazek je krokem, jak dát hlas ženám i dívkám po celém světě. UN Global Compact vyzývá svých více jak 13 000 signatářů k podpoření iniciativy a sdílení svého závazku na Twitteru pomocí hashtagu #PanelPledge. “Viděla jsem dopad Panel Pledge na byznys kulturu v Austrálii – nejenže tato diverzita pomohla diskuzím, navíc ženská přítomnost pomáhá bořit zažité stereotypy,” vysvětluje Elizabeth Broderick, která vede Women’s Empowerment Principles Leadership Group a je bývalou australskou komisařkou pro diskriminaci na základě pohlaví.

Každým rokem hostí UN Global Compact stovky událostí zaměřených na CSR a udržitelné podnikání a snaží se podporovat diverzitu svých řečníků a diskuzních panelů. Stejně tomu bude i na globálním summitu Global Compact 2030: Looking into the Future of Corporate Sustainability, který pořádá Národní síť Global Compact Česká republika 4. května v Praze.

“Ve všech panelech jsou pro nás důležité názory obou pohlaví. V Česku se příliš často stává, že na ženské řečníky se na byznys akcích tak trochu zapomíná. Od začátku jsme věděli, že tuto chybu nechceme opakovat. Postavit genderově vyvážený panel vyžaduje trochu více fantazie, ale věříme, že diverzita pomůže diskuzi,” říká Lucie Mádlová, představitelka United Nations Global Compact v České republice, která největší konferenci o CSR a udržitelném podnikání v ČR pořádá. Buďte i vy její součástí. Vstupenky můžete zakoupit zde.

Zdroj: TK United Nations Global Compact, 15. března 2016