Podporujeme Generation Awake, přidejte se také

6. 6. 2014

Generation Awake je kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí o efektivním využití zdrojů. Je zacílena na veřejnost a ukazuje, co je možné udělat v každodenním životě pro snížení množství produkovaného odpadu a důmyslnější využívání přírodních zdrojů.

Kampaň spustilo v roce 2011 Generální ředitelství pro životní prostředí Evropské komise a jejím cílem je podpora efektivnějšího využívání zdrojů v Evropě a zelené ekonomiky. Kampaň vyzývá k tomu, aby se lidé zamysleli nad svými spotřebitelskými návyky a jejich důsledky pro životní prostředí, přírodní zdroje, kvalitu života, zdraví a blahobyt.

Jako jednotlivci i jako společnost musíme změnit způsob, jakým zdroje využíváme. Pak se budeme moci my i naše děti těšit na kvalitní život, prosperující ekonomiku a zdravé životní prostředí.

Každý den doma spotřebujeme spoustu vody, kolik z tohoto množství je ale skutečně nezbytně potřeba? Voda je omezený zdroj a mnoho částí světa, včetně některých oblastí v Evropě, již trpí jejími nedostatečnými dodávkami. S ochranou tohoto cenného zdroje můžete pomoci i vy. Ranní sprchování je v Evropě příčinou spotřeby spousty vody, ale ne všechna spotřeba je efektivní. Sprchy s vysokým průtokem například během pěti minut spotřebují více vody, než je potřeba k napuštění plné vany. Existuje několik způsobů, jak se můžete sprchovat hospodárněji. Když si šamponujete vlasy nebo se mydlíte sprchovým gelem, můžete zatím vypnout vodu. Nebo se můžete sprchovat kratší dobu. Zvažte tedy kratší sprchování a výměnu sprchy s vysokým průtokem za model s nižším průtokem.

S dvojitými systémy splachování můžete likvidovat tekutiny a papír rychlým spláchnutím, při kterém se spotřebuje o 70 % méně vody než při standardním spláchnutí. Pokud tento systém nemáte, je možné si jej nechat snadno a levně nainstalovat. Funguje téměř s každou standardní toaletou.

Všechny mycí prášky, čisticí prostředky, dezinfekční prostředky a detergenty si najdou cestu kanalizací do řek, jezer a oceánů. Některé obsahují anorganické složky, které obohacují vodní organizmy a způsobují přemnožení řas. Když se nakonec rozloží, berou vodě kyslík a v důsledku toho na mořském dně vymírá spousta druhů. Nemusíte být součástí tohoto problému – stačí používat pouze čisticí prostředky obsahující organické složky. Najít lze i další zajímavé tipy ohledně uklízení – starší lidé vám mohou říct něco o tom, jak se chovat šetrně a ekologicky.

Přestože je možné vyrábět papírové výrobky na jedno použití z recyklovaného papíru, hodně se jich stále vyrábí z původní vlákniny, tj. z poraženého stromu pro papírenskou výrobu. Je-li to možné, kupujte výrobky z recyklované vlákniny, protože její výroba vyžaduje méně energie a navíc šetří stromy.

Líbí se vám kampaň? Na oficiálních stránkách Generation Awake naleznete celou řadu zajímavých tipů, jak snížit změnit své chování a návyky udržitelným způsobem. Stát se můžete také podporovateli kampaně a šířit myšlenku dále. Oficiálními partnery kampaně Generation Awake se mohou stát veřejné i soukromé organizace.

Pokud podnikáte nebo poskytujete služby způsobem, který je šetrný ke zdrojům, může vám status podporovatele pomoci propagovat environmentální profil vaší organizace. Můžete se také připojit k širšímu úsilí a šířit informace o tom, že snižování množství odpadu a větší množství práce provedené s menším množstvím zdrojů prospívá životnímu prostředí a ekonomice a že udržitelné jednání je dobré jak z morálního, tak z komerčního pohledu.

Zdroj: Generation Awake, 2014