Potravinové banky v roce 2020 opět navýšily svůj obrat

14. 4. 2021

Česká federace potravinových bank dnes zveřejnila výsledky činnosti potravinových bank za rok 2020. Potravinové banky shromáždily přes 7007 tun potravin, pomohly více než 160 tisícům lidí.

V České republice aktuálně funguje 15 potravinových bank a logistické centrum v Modleticích. V loňském roce opět navýšili svůj obrat o polovinu oproti předchozímu roku. Potřeba potravinové pomoci v České republice přitom stoupla o 60 % a stále stoupá. Potravinové banky dodávají potraviny už do více než tisícovky organizací, které je pak předávají lidem v nouzi.

„Objem potravin, které se nám letos povedlo shromáždit je enormní, a přesto nebyl dostatečný. V podzimním období jsme se kvůli stoupající poptávce dostali do situace, kdy byli naše sklady téměř prázdné. Zásobovali jsme při tom nejen desítky organizací, které zůstali v karanténě, ale i obcí a měst, které měli na naše zdroje navázány podpůrné programy. Naštěstí nás v té době finančně i potravinami podpořili tisíce drobných dárců, ve Sbírce i mimo ni. Díky jejich příspěvkům jsme mohli nadále pomáhat, tam kde bylo potřeba.“ uvádí Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Hodnota potravin, které banky shromáždily, je přes 300 milionů Kč. V době pandemie COVIDu, která provázela celý rok, pomáhaly potravinové banky zachraňovat nejen potraviny z uzavřených restaurací a jídelen, ale ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství zajistili i distribuci více než 500 tun ovoce, zeleniny a mléčných výrobků z programů Ovoce, zelenina a mléko do škol.

Více než 700 tun potravin darovali lidé v potravinových sbírkách a podzimní celonárodní Sbírka potravin byla rekordní. Rekordní byla v loňském roce i poptávka po potravinách, která od měsíce záři trvale stoupá. Nárůst poptávky o 60 % je v historii českých potravinových bank nejvyšší. Poptávka je zaznamenávána od lidí, které současná doba připravila o příjmy a velkou část podpořených osob tvoří rodiče samoživitelé.

Potravinové banky jsou neziskové organizace a v České republice existují od roku 1992. Mezi jejich podporovatele patří nejen Ministerstvo zemědělství ČR, které v rámci svého dotačního programu podporuje provoz, ale i některé obchodní řetězce, jejichž partnerství je pro zajištění chodu potravinových bank nezbytné.

Od Ministerstva zemědělství dlouhodobě získáváme dotace na provoz. Je to náš strategický partner a tato podpora je v našem financování klíčová. Činnost bank je dlouhodobě podporována i obchodními řetězci. Jeden z nich zcela hradí nájem logistického centra, bez nějž by nebylo možné realizovat velké logistické akce, jako například příjem potravin z programu Ovoce do škol. Další z partnerů nám daroval auta do regionů pro efektivnější svozy a rozvozy potravin. Tato pomoc je nepostradatelná a podporuje logistiku od producenta až ke konečnému odběrateli. Pevně věřím, že pro naši společensky prospěšnou práci najdeme cestu k dalšímu rozvoji a podporu u dalších ministerstev,“ vysvětluje Aleš Slavíček, předseda federace.

Související

Startují registrace dobročinných aktivit do Giving Tuesday 2021. Pomozte překonat loňský rekord

Přejít na článek

Zákazníci Tesco darovali v jarní Sbírce potravin přes 75 tun potravin a drogerie

Přejít na článek