Požáry v Austrálii: slavné osobnosti už darovaly svůj čas i miliony. Jak můžete pomoci vy?

8. 1. 2020

Austrálie je v plamenech. Pomáhat potřebným a darovat zpět je nejdůležitejší právě v době krize. Můžete věnovat finanční dar hasičům, záchranářům, ochráncům zvířat nebo je věnovat do plánu na obnovu země a komunit.

Austrálie se téměř dva měsíce potýká s ničivými lesními požáry. Obyvatelé mnoha vesnic na východním pobřeží přišli o své domovy, ti šťastnější se pak včas evakuovali. Plameny zničily přes deset milionů hektarů lesního porostu a zahynulo kolem půl miliardy tamních zvířat, mezi které patří koaly, klokani, ptáci, plazi a další malí tvorové. Přinášíme návod, jak můžete pomoci a kam lze poslat finanční dary.

 

Záchranáři pojmenovali zachráněnou koalí slečnu Anwen. Více v článku National Geographic ZDE.

Mnoho slavných australských osobností už pomohlo. Darovali čas i peníze.

Australský herec Russell Crowe daroval 105 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 2,38 milionu korun) přímo jednomu z hasičských sborů. Zpěvačka Kylie Minogue darovala půl milionu dolarů (v přepočtu tedy více než 11,3 milionu korun), informovala o tom na sociálních sítích. Herec Chris Hemsworth přes Instagram věnoval svým spoluobčanům více než 15 milionů korun. Herečka Nicole Kidman na Twittru uvedla, že australským hasičům poslala 500 tisíc dolarů (v přepočtu více než 11,3 milionu korun).

 

Facebooková výzva Celeste Barber

Australská komička Celeste Barber prostřednictvím Facebooku vybrala více než 732 milionů korun. Herečka Rebel Wilson dala fanouškům šanci s ní poobědvat v jejím bytě v Sydney, peníze z aukce směřovaly hasičským službám. Hvězda seriálu Stranger Things Dacre Montgomery vytvořil sbírku na GoFundMe a sbírá na australský Červený kříž. Hvězdy jako Cate Blanchett a Ellen DeGeneres hovořily o požárech během slavnostního předávání Zlatých glóbů, které proběhlo z neděle na pondělí v Los Angeles.

 

Příspěvek na Twittru Seleny Gomez

Pomáhají však nejen slavní Australané…

Požáry vyvolaly vlnu solidarity mezi slavnými osobnostmi. Britská herečka a scenáristka Phoebe Waller-Bridge vydraží svůj oblek ze Zlatých glóbů od značky Ralph & Russo a peníze půjdou na pomoc potřebným. Americká zpěvačka Selena Gomez na Twitteru oznámila, že daruje peníze na pomoc v boji s rozsáhlými požáry a zároveň vyzvala fanoušky, ať se jejím činem inspirují a rovněž darují. Britský zpěvák Elton John obětem daruje milion australských dolarů (v přepočtu více než 15,5 milionu korun). Americká zpěvačka Pink na Instagramu přislíbila dar v hodnotě 500 tisíc australských dolarů (téměř 7,8 milionu korun), podporu však vyjádřilo mnoho dalších celebrit ze světa hudby, filmu a sportu.

 

Instagram příspěvek od Pink

Z českých osobností se k požárům na Instagramu vyjádřila violoncelistka Terezie Kovalová, finančně Austrálii podpoří také tenistky Karolína Plíšková a Petra Kvitová, které tam právě zahajují sezónu.

Jak můžete pomoci vy?

Mnoho lidí přemýšlí, jak nejlépe pomoci. Můžete věnovat finanční dar hasičům, záchranářům, ochráncům zvířat nebo je věnovat do plánu na obnovu země a komunit. Zde najdete tipy, doporučení a odkazy na tamní organizace:

Darujte peníze hasičům:

Darujte na záchranu a zotavení zvířat:

Darujte na úsilí o obnovu a pomoc komunity:

Příspěvek Petry Kvitové na Twittru

Další možnosti, jak můžete pomoci, naleznete na webových stránkách Giving Tuesday Australia.


Zdroje:

  • How to help in the Australian bushfire crisis – GivingTuesday Aus. GivingTuesday Australia [online]. Dostupné ZDE.
  • Bushfires Australia: how you can donate and help the volunteer firefighters | Australia news | The Guardian. [online]. Copyright © 2020 Guardian News [cit. 08.01.2020]. Dostupné ZDE.
  • Stars who donated time and money to Australia fire relief efforts – Insider. Insider [online]. Copyright © 2020 Insider Inc. All rights reserved. [cit. 08.01.2020]. Dostupné ZDE.