Pražské kongresové centrum hledá dobrovolníky. Nabídky zapojení na více místech sdružuje Vlna pomoci

11. 3. 2022

Poptávka po dobrovolnické pomoci roste. Ukrajinským uprchlíkům se v pátek 4. března otevřelo asistenční centrum v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě. Dobrovolníci, složky integrovaného záchranného systému a další organizace na místě odbavili za 5 dní provozu již přes 15 000 uprchlíků a nápor příchozích nepolevuje. Zapojené neziskové organizace tak spouští jednotnou registraci dobrovolníků na adrese pomahamepraze.sinch.cz, kterou zajišťuje celostátní online portál Vlna pomoci. Koordinaci dobrovolníků zajišťuje Oblastní spolek ČČK Praha 1.

Vlna pomoci umožňuje pomocí webové aplikace rychlou a efektivní koordinaci dobrovolníků. Všichni, kdo mají v současnosti zájem pomáhat na více místech republiky, se mohou jednoduše registrovat na webu www.vlnapomoci.cz. Online si pak vyberou z aktuálních nabídek od organizací Meta, Oblastní spolek ČČK Praha 1 a Integrační centrum Praha (Praha) nebo třeba Armáda Spásy (Karlovarsko) či DCUL (Ústecko). Po registraci uvidí zájemci přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně. „Během prvních 12 hodin registrujeme jen v Praze přes tisíc nových dobrovolníků. Během týdne se bude nabídka rozšiřovat i na Středočeský kraj a věříme, že bude zájem i v dalších místech, kde je třeba akutní pomoci ukrajinským uprchlíkům,“ uvedl David Suslík z Vlny pomoci.

V Kongresovém centru denně pomáhá přes 120 dobrovolníků, potřeba bude brzy dvojnásobné množství. Nejnutněji centrum potřebuje tlumočníky, vítáni jsou však i jazykově nevybavení dobrovolníci pro různorodou pomoc. Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům s tlumočením při vyřízení víza strpění, zdravotního pojištění a pracovního povolení či k získání sociálních dávek. Dále pak pomáhají se zajištěním humanitárního ubytování. Na místě jsou také zdravotníci a duchovní a psychologická podpora. Součástí služeb je i odpočinková zóna a tři dětské koutky. Centrum slouží příchozím z Ukrajiny 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Dobrovolníky je nezbytné před každou směnou náležitě proškolit. Právě proto je nezbytné, aby se dobrovolníci přihlašovali na směny a nechodili naslepo. Doteď byla registrace prostřednictví online tabulky, která byla v mnohých ohledech nepraktická. Nyní ji digitalizuje Vlna pomoci a celé řízení dobrovolníků nabývá na efektivitě.


Zdroj: Pražské kongresové centrum hledá dobrovolníky. Nabídky zapojení na více místech sdružuje Vlna pomoci. Vlna pomoci. Tisková zpráva, 8. 3. 2022.

Související

WOMEN FOR WOMEN již 10 let hradí dětem školní obědy, věnovaná částka přesáhla 307 milionů korun

Přejít na článek

Projekt W4W: První krok pomohla již více než 200 lidem

Přejít na článek