Předsedkyně vlády Norska Erna Solberg vyhrála vůbec první ocenění Global Citizen

14. 4. 2019

Erna Solberg obdržela tuto inaugurační cenu za svou angažovanost při boji za lidská práva žen. Cena je udělována světovým lídrům.

Norská předsedkyně vlády Erna Solberg byla oceněna inaugurační cenou Global Citizen udělovanou světovým lídrům za svou bezpodmínečnou angažovanost při boji za práva žen a dívek. Solbergové předala cenu na festivalu Global Citizen: Mandela 100 Graça Machel, politička, humanitární pracovnice a vdova po bývalém státníkovi Nelsonu Mandelovi.

Graça Machel, která také bojuje za práva afrických žen, při předávání řekla, že uznávání a vyzdvihování hodnoty skutečného vedení je podstatou ceny Global Citizen. „Je mi potěšením předávat inaugurační cenu Global Citizen, která je udělována světovým lídrům,“ řekla Machel. „Díky její práci jakožto místopředsedkyně generálního tajemníka OSN pro advokační skupinu udržitelného rozvoje a zástupkyně jedné z nejpokrokovějších zemí světa je vítězka tohoto roku silou globální politiky, ekonomiky a rozvoje,“ pokračovala Machel.

Ocenění se předává jakožto uznání významnosti jednotlivců, kteří vkládají úsilí do ukončení extrémní chudoby skrze působivé iniciativy včetně využití jejich politického nebo advokačního vlivu k tomu, aby prováděli politické změny, které zmírní utrpení, jež je důsledkem přetrvávající chudoby.

„Děkuji za toto ocenění. Znamená pro mě něco tak velkého, jako je sám svět. A jak víte, my jsme svět. A my se musíme dát všichni společně do práce, abychom vytvořili svět, který chceme.“ řekla Solberg, když přebírala cenu. „Vy všichni tam venku – pracujme nyní všichni pospolu pro jednu udržitelnou společnost,“ pokračovala.

 

Majken Gilmartin, Shelly Zalis, Akon, Erna Solberg, norský korunní princ Haakon a Nikolaj Coster-Waldau na GGWCup v New Yorku 2019

Solberg, jejíž politická kariéra trvá téměř tři dekády, hájí ohrožené skupiny, obzvláště ženy a děti. Pojala za své poslání, aby se ženám a mladým dívkám nabízely rovné příležitosti a práva. Mezi osobnosti, se kterými spolupracuje, patří prezident Burkiny Faso Roch Marc Christian Kabor, prezident Světové banky Jim Yong Kim. Také zahájila spolupráci s Nadací Billa a Melindy Gatesových při zakládání Možností světového financování (Global Financing Facility, GFF), které mají podpořit ženy, děti a dospívající a umožnit, aby jim byla dopřána rovná zdravotní péče a výživa.

Solberg při své řeči řekla, že svět má být vděčný bývalým generálním tajemníkům OSN Kofi Annanovi, Ban Ki-moonovi a současnému Antoniu Guterresovi za jejich vedení, co se týče Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). „Existuje zde mnoho skvělých partnerství a SDG17 z Cílů udržitelného rozvoje je právě o partnerství,“ řekla Solberg.

 

Premiér Kanady Justin Trudeau a Erna Solberg s SDGs míčem

Solberg také pronesla, že nevyhrála tuto cenu pro sebe, ale odkazuje ji všem, kteří se podílí na vytváření udržitelnějšího světa: „To, že aktivně jednáte, z vás činí světové občany. Ve vašem sousedství, ve vaší zemi, v našem světě.“


Zdroj: Norwegian Prime Minister Erna Solberg Wins First-Ever Global Citizen Prize for a World Leader. [online]. Copyright © 2012 [cit. 14.04.2019]. Dostupné ZDE.