Představujeme vítěze Cen SDGs: Poslechněte si je v podcastu!

20. 10. 2022

Je to přesně týden, co jsme nejlepším projektům oceněným za naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN předali v rámci Cen SDGs trofej s malým Pla(s)teosaurem a stylové medaile. Záleží jim na planetě, vedou udržitelné projekty, které zlepšují prostředí kolem nás, a proto jsme je i vyzpovídali. Každý z vítězů dostal prostor v jednom z dílů podcastu Loopa Vojty Kovala, jehož partnerem je v rámci ocenění i Asociace společenské odpovědnosti. Co o sobě řekli?

Knihobot – vítěz kategorie Cirkulární ekonomika

Neustále se dělají dotisky knih, které jsou ale na trhu hojně dostupné i z druhé ruky. Náklady knih se budou vydávat v menších nákladech, zdraží, ale budou stále dostupné pro všechny.”

Knihobot mění čtenářské chování, ale i smýšlení o knižním trhu a knižní krajině. Nechtěné knihy se dostanou k lidem, pro které jsou relevantní a nebudou se muset tisknout znovu. Do oběhu už Knihobot vrátil 1,5 milionu knih od 30 tisíc lidí.

Modelárna LIAZ s vyhledáváním vodních kapes v Somálském regionu – vítěz kategorie Rozvojová spolupráce, mír a partnerství

Po prvotní analýze satelitních snímků následuje letecká geofyzika a pak už přichází průzkumné vrty. Letecký průzkum ušetří mnoho času, trvá jen několik měsíců, oproti klasickým metodám na několik let.”

Somálský region je jedním z nejvyprahlejších regionům Etiopie. Právě zde využívá společnost LIAZ svůj vynález – bezpilotní helikoptéru pro letecký geofyzikální průzkum v kombinaci s technologií satelitního zpracování dat. A ta nachází nejen hlubinné vodní kapsy, ale i množství povrchových zdrojů pitné vody. Vrací do pouště život.

 

Mewery – vítěz kategorie Změna klimatu

Je to maso z masa, není to rostlinná alternativa. Vytvoříme sval a tuk. To, co vypěstujeme, je maso, které v umělém prostředí nechá buňky přirozeně růst.”

Rostoucí populaci je potřeba nakrmit a zároveň posílit soběstačnost Evropy a její nezávislost na zahraničních technologiích. To je posláním Mewery. Projekt se snaží vyvinout metodu na produkci kultivovaného masa, bez zabití jediného prasete, bez použití antibiotik a hormonů, s minimální zátěží na životní prostředí.

 

Nepanikař – vítěz kategorie Vzdělání, zdraví a kvalitní život

Sloužíme jako rozcestník mezi odbornou pomocí a odhodláním vyhledat konkrétního odborníka. Nabízíme i kontakty na příslušnou pomoc.”

I mladí lidé a děti potřebují velmi často psychologickou pomoc. Právě pro ně je ale hledání odborné pomoci asi nejtěžší. Proto vznikla aplikace Nepanikař, která jim nabízí bezpečné prostředí, kde mohou sdílet své problémy a jsou motivování v hledání opory v jejich okolí.

 

S.A.W.E.R. – vítěz kategorie Inovace, technologie a energie

Koncipován byl na suchou poušť, ale pracujeme na verzi, která by mohla být univerzální pro jakékoli klima bez nebezpečí zamrznutí. Je to o hraní si s energií a podobně.”

Voda pro lidskou spotřebu nebo zavlažování rostlin, to dokáže i v extrémně suchém a horkém klimatu S.A.W.E.R. Technologie umí v autonomním režimu vyrobit pitnou vodu ze suchého pouštního vzduchu s využitím pouze solární energie.

 

Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest – vítěz kategorie Mladý lídr

Je to chytrá podložka pod myš s aplikací na počítači, která komunikuje s podložkou, sbírá data a dává zpětnou vazbu.”

Nejčastějším onemocněním pracovníků v kanceláři je syndrom karpálních tunelů. Proto chce Vasil Kostia a Tomáš Trejdl předejít syndromu karpálních tunelů u těch, kdo tráví většinu pracovního dne u počítače a vyvinuli speciální podložku pod myš a soubor rehabilitačních cvičení.

 

Úřad vlády ČR – vítěz kategorie Diverzita, rovnost a inkluze

Je potřeba změnit stávající praxi. V mnoha případech činnosti institucí nejsou ve vztahu k obětem nejprofesionálnější a nejcitlivější.”

Projekt Prevence domácího a sexuálního násilí bojuje proti faktu, že oba druhy násilí zažívá velká část české společnosti, především ženy. Proto se snaží zlepšit prevenci domácího a sexuálního násilí mezi mladými, zvýšit kompetence státu formou mezinárodní spolupráce, prohloubit znalosti o rozsahu a formách on­-line sexismu a spoustu dalšího.

 

Tak který inspirativní díl si poslechnete jako první?


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Studie: V Česku chybí data o digitálně vyloučených osobách a osobách ohrožených digitálním vyloučením

Přejít na článek

Vědkyně z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity získala ocenění pro ženy ve vědě

Přejít na článek