Přetváříme podnikání, měníme svět!

23. 10. 2015

Naše společensky odpovědné networkingy stojí za to zažít. V úterý 20. října jsme vycestovali z Prahy až do Proseče v Pardubickém kraji.

Celodenní akci na téma „Přetváříme podnikání, měníme svět“ s podtitulem Nové chytřejší formy spolupráce mezi byznysem a společností, hostil jeden z našich členů, družstvo Ergotep. Navzdory komplikované dopravě se v Proseči sešlo neuvěřitelných 70 členů a zástupců z řad soukromého, neziskového i vládního sektoru, děkujeme!

Uvědomujeme si, že společenská odpovědnost a udržitelné podnikání musí reflektovat společenské potřeby. Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) ukazují, že situace je v mnohých oblastech alarmující a role byznysu v řešení těchto výzev je neoddiskutovatelná. Korporace disponují nejen zdroji, ale i odvahou a ochotou riskovat. Neziskový sektor pak přináší nezbytné know-how a zapálení pro věc.

Chtěli jsme ukázat, jak můžeme posunovat hranice společenské odpovědnosti (CSR) od jednorázové filantropie po dlouhodobou a udržitelnou strategii; od jednostranného modelu příjemce a poskytovatele CSR k oboustranně výhodnému partnerství byznysu, neziskového sektoru, sociálních podnikatelů a „pozitivních deviantů“, jak Anna Kadeřábková označila ty odvážné, kteří v tradičním korporátním prostředí rozvíjí myšlenky udržitelného podnikání.

O dlouhodobé a oboustranně prospěšné spolupráci s Ergotep pohovořil Ladislav Vaculík ze společnosti Tescoma. Jiří Černý, generální ředitel Ergotepu, představil historii družstva a jeho aktuální projekty. Ergotep je sociálním podnikem působícím v ČR a v Evropě. Jeho prioritou je integrace osob se zdravotním postižením do společnosti, formou vytváření kvalitních pracovních pozic v dlouhodobých a udržitelných obchodních projektech s velkými a silnými partnery, kromě zmiňované společnosti Tescoma také Hamé, Era a další. V současné době zaměstnává družstvo Ergotep 250 osob se zdravotním postižením.

„Chceme naším zákazníků poskytovat nejen kvalitní, dobře vypadající produkty, ale i extra know-how. Věříme, že ve spolupráci je síla a společně dokážeme stejného cíle lépe,“ uvedl ve společné prezentaci se společensky prospěšným podnikem KOKOZA, Vladimír Víšek, manažer udržitelného rozvoje IKEA. Spolupracovali mimo jiné také na nedávné tiskové konference k uvedení nového katalogu IKEA, kdy KOKOZA připravila pro přítomné novináře workshop na téma pěstování, zavařování a využití bylin v kuchyni.

Následovala exkurze do provozů družstva Ergotep a společný networking u oběda. Odpoledne se účastníci rozdělili do pěti interaktivních workshopů s facilitátory. Diskutovala se témata Podpory CSR ze strany státu (facilitátorem byli zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a Rady kvality ČR), Budoucnosti sociálních podniků (Ergotep, P3 – People, Planet, Profit), Firemního dobrovolnictví (T-Mobile a HESTIA), Zaměstnávání uprchlíků (UNHCR – Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a OPU – Organizace pro pomoc uprchlíkům) a Sociálních a ekonomických inovací (Anna Kadeřábková a A-GIGA).

Následoval závěrečný panel všech facilitátorů hnízd a diskuse. Přítomní se shodli na tom, že k tomu, aby byl byznys udržitelný, je nutné změnit způsoby myšlení a hodnoty, na kterých byl doposud postaven. Napříč společností vyvolat nové a chytřejší formy spolupráce mezi byznysem a společností než je klasická CSR. Vnímat svět kolem sebe a stát se součástí řešení společenských problémů.

Výstupy z odpoledního panelu jsme pro vás zpracovali do myšlenkové mapy, kterou si můžete zobrazit zde.

Fotogalerii z celé akce si můžete prohlédnout zde.