Prezidentská debata trochu jinak: Přesně za týden se na jednom jevišti sejdou potenciální první dámy a první pán

30. 12. 2022

Jediná společná debata partnerů prezidentských kandidátů, První dámy a pán mezi námi, naplní Pražskou křižovatku už příští pátek 6. ledna 2023. Asociace společenské odpovědnosti navazuje na úspěšnou debatu z roku 2018. Témata i prezidentská kampaň se však po pěti letech zásadně změnila. Jaké životní změny po boku budoucího prezidenta plánují nebo očekávají? Jakou roli budou zastávat a co bude jejich hlavní činností?

Účast potvrdili Eva Pavlová, Robert Neruda, Klára Fischerová, Monika Hilšerová, Dana Středulová a Aneta Zimová. Nepřipojí se k nim Monika Babišová a Dara Baštová, které pozvání odmítly. Poslední z devíti kandidátů Karel Diviš aktuálně partnerku nemá. Všechny dámy a pána do Pražské křižovatky doprovodí i sami prezidentští kandidáti a budou je sledovat přímo z první řady. Týden před prvním kolem voleb tak mohou u některých skupin českého voličstva zamíchat kartami.

V roce 2018 se první dámy v médiích příliš neobjevovaly a veřejnost je i společně poznala až na debatě. Bylo zajímavé sledovat rozdíly v jejich povahách a charakterech a vidět je interagovat společně. Stejnou neopakovatelnou příležitost chceme jak řečníkům, tak voličům zprostředkovat i tentokrát,” popsala unikátnost debaty ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. Oproti první debatě v roce 2018 se také zcela proměňují témata, která jsou pro první dámy a pána zásadní a chtěli by se jim věnovat. Co je ovšem zcela podstatně nové, že prakticky všichni jsou již od podzimu viditelnou součástí prezidentské kampaně, což v minulé volbě rozhodně tak jednoznačné nebylo,” dodává Lucie Mádlová.

Zatímco před pěti lety první dámy zmiňovaly obavu o demokracii a zhrublou společnost, tentokrát jim obavy dělá spíše zajištění základních lidských potřeb. V rozhovorech zmiňují nutnou pomoc samoživitelkám a lidem, kteří se vlivem energetické krize ocitli v nouzi, ale i zvyšování pracovních příležitostí pro rodiče s malými dětmi. V roce 2018 stále ve veřejném mínění rezonovala silná uprchlická vlna a první dámy se shodly na nutnosti pomáhat bez rozdílu. Tentokrát ale stojí před mnohem větší výzvou – válkou na Ukrajině. A to je téma, ke kterému se zatím spíše nevyjadřovali. I na tuto otázku bude prostor na debatě v Pražské křižovatce.

Tentokrát doplní v moderaci Petra Šimůnka, šéfredaktora Forbes Česko, i Daniela Písařovicová z DVTV. Oba budou během hodiny a půl rozebírat spolu s řečníky další témata, která by z části definovala směrování a vyznění budoucího prezidentského úřadu – role první dámy a prvního pána ve veřejném prostoru; zapojení nejbližší rodiny a třeba i dětí; vztah k filantropii a charitě; kariéru a její rozvoj po boku prezidenta nebo prezidentky.

Bezplatné vstupenky do Pražské křižovatky zmizely během pár dní. Jsme si ale vědomi toho, že názory a myšlenky partnerů a partnerek kandidátů mohou mnoha lidem ovlivnit jejich volbu. Proto poběží debata živě i online skrze internetovou televizi DVTV. Rozhodli jsme se také debatu tlumočit do znakového jazyka, tak, aby byla přístupná opravdu všem,” doplnila Lucie Mádlová. Debatu tak budou sledovat další statisíce lidí a bude skvělou předehrou před závěrečnými televizními debatami všech prezidentských kandidátů na ČT a TV Nova.

A jaká atmosféra se nesla Pražskou křižovatkou během debaty v roce 2018 se můžete podívat ve videu.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Udržitelná doprava jede celý rok. Jaká byla letošní Zářijová výzva Do práce na kole?

Přejít na článek

Letošní oslavy Giving Tuesday jsme odstartovali akcí s podtitulem jak na Zaměstnanecké sbírky

Přejít na článek

Problém s plasty a vina člověka za globální oteplování. Na hrozbu vyhynutí upozorní 3D tiskaři obřím modelem Pla(s)teosaura

Přejít na článek