Prezidentská debata trochu jinak: Přesně za týden se na jednom jevišti sejdou potenciální první dámy a první pán

30. 12. 2022

Jediná společná debata partnerů prezidentských kandidátů, První dámy a pán mezi námi, naplní Pražskou křižovatku už příští pátek 6. ledna 2023. Asociace společenské odpovědnosti navazuje na úspěšnou debatu z roku 2018. Témata i prezidentská kampaň se však po pěti letech zásadně změnila. Jaké životní změny po boku budoucího prezidenta plánují nebo očekávají? Jakou roli budou zastávat a co bude jejich hlavní činností?

Účast potvrdili Eva Pavlová, Robert Neruda, Klára Fischerová, Monika Hilšerová, Dana Středulová a Aneta Zimová. Nepřipojí se k nim Monika Babišová a Dara Baštová, které pozvání odmítly. Poslední z devíti kandidátů Karel Diviš aktuálně partnerku nemá. Všechny dámy a pána do Pražské křižovatky doprovodí i sami prezidentští kandidáti a budou je sledovat přímo z první řady. Týden před prvním kolem voleb tak mohou u některých skupin českého voličstva zamíchat kartami.

V roce 2018 se první dámy v médiích příliš neobjevovaly a veřejnost je i společně poznala až na debatě. Bylo zajímavé sledovat rozdíly v jejich povahách a charakterech a vidět je interagovat společně. Stejnou neopakovatelnou příležitost chceme jak řečníkům, tak voličům zprostředkovat i tentokrát,” popsala unikátnost debaty ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. Oproti první debatě v roce 2018 se také zcela proměňují témata, která jsou pro první dámy a pána zásadní a chtěli by se jim věnovat. Co je ovšem zcela podstatně nové, že prakticky všichni jsou již od podzimu viditelnou součástí prezidentské kampaně, což v minulé volbě rozhodně tak jednoznačné nebylo,” dodává Lucie Mádlová.

Zatímco před pěti lety první dámy zmiňovaly obavu o demokracii a zhrublou společnost, tentokrát jim obavy dělá spíše zajištění základních lidských potřeb. V rozhovorech zmiňují nutnou pomoc samoživitelkám a lidem, kteří se vlivem energetické krize ocitli v nouzi, ale i zvyšování pracovních příležitostí pro rodiče s malými dětmi. V roce 2018 stále ve veřejném mínění rezonovala silná uprchlická vlna a první dámy se shodly na nutnosti pomáhat bez rozdílu. Tentokrát ale stojí před mnohem větší výzvou – válkou na Ukrajině. A to je téma, ke kterému se zatím spíše nevyjadřovali. I na tuto otázku bude prostor na debatě v Pražské křižovatce.

Tentokrát doplní v moderaci Petra Šimůnka, šéfredaktora Forbes Česko, i Daniela Písařovicová z DVTV. Oba budou během hodiny a půl rozebírat spolu s řečníky další témata, která by z části definovala směrování a vyznění budoucího prezidentského úřadu – role první dámy a prvního pána ve veřejném prostoru; zapojení nejbližší rodiny a třeba i dětí; vztah k filantropii a charitě; kariéru a její rozvoj po boku prezidenta nebo prezidentky.

Bezplatné vstupenky do Pražské křižovatky zmizely během pár dní. Jsme si ale vědomi toho, že názory a myšlenky partnerů a partnerek kandidátů mohou mnoha lidem ovlivnit jejich volbu. Proto poběží debata živě i online skrze internetovou televizi DVTV. Rozhodli jsme se také debatu tlumočit do znakového jazyka, tak, aby byla přístupná opravdu všem,” doplnila Lucie Mádlová. Debatu tak budou sledovat další statisíce lidí a bude skvělou předehrou před závěrečnými televizními debatami všech prezidentských kandidátů na ČT a TV Nova.

A jaká atmosféra se nesla Pražskou křižovatkou během debaty v roce 2018 se můžete podívat ve videu.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Women’s FINdependance Day odhalil, že ženy brzy významně ovlivní svět investic

Přejít na článek

Vánoční dílna trochu jinak aneb Jak CEOs vyráběli adventní věnce pro malé pacienty

Přejít na článek

Tisíce lidí fandily na Václavském náměstí hře, která mění svět

Přejít na článek