Přijďte na charitativní bazar, pomůžete pacientům s cystickou fibrózou

19. 10. 2017

Milé dámy, jste srdečně zvány na první ročník charitativního bazárku dámského oblečení a doplňků. Výtěžek putuje na pomoc pacientům s cystickou fibrózou. Přijďte si doplnit šatník, vybrat si originální šperky a popovídat si u šálku dobré kávy.

Jedná se o charitativní bazar dámského oblečení a doplňků, jehož výtěžek Klub nemocných cystickou fibrózou (KNCF) použije na pomoc pacientům se vzácným nevyléčitelným onemocněním cystická fibróza (CF). KNCF za získané prostředky nakoupí inhalátory a jejich součástky, které jsou drahé a nehradí je zdravotní pojišťovny (např. 1 inhalátor stojí 25 000,-). Dále nakoupí dechové pomůcky do půjčovny pro pacienty a další finanční prostředky využije na roční příspěvek ve výši 2 000,- Kč pro jednotlivé pacienty.

Akce se bude konat 20. října 2017 od 11:00 do 19:00 hodin v prostorách ČSOB Inspirace, na adrese Jungmannovo náměstí 767, Praha 1.

Oblečení do bazaru věnovaly zaměstnankyně KNCF a dámy spřátelené s KNCF – maminky pacientů s cystickou fibrózou, jejich kamarádky, lékařky a zdravotní sestry z FN Motol a další. Přispěly také dámy z redakce časopisu Cosmopolitan, čehož si organizátoři nesmírně váží.

V bazaru bude možné zakoupit nejen oblečení a doplňky, ale také autorské šperky z dílny mladé umělkyně Anny Frolíkové. Účastnice se mohou na místě nechat zadarmo nalíčit kosmetikou Mary Kay.

O cystické fibróze

Cystická fibróza je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí, ale i některé další orgány. Cystická fibróza není nakažlivá, nemocný se s ní narodí a většinou během krátké doby (první měsíce či roky) se objeví její příznaky. Onemocnění se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Nemocní také špatně tráví potravu, protože jim nefunguje správně slinivka břišní vylučující trávící enzymy. Častou komplikací je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza a další. CF také způsobuje neplodnost u mužů. U žen s CF závisí plodnost na celkovém zdravotním stavu.

Cystická fibróza se vyskytuje u jednoho z 2.500 – 4.000 narozených děti. Přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím stále nevyléčitelné onemocnění.

Více informací naleznete na webových stránkách www.cfklub.cz.