Připojte se s Kokozou k Mezinárodnímu týdnu kompostování

7. 5. 2020

Mezinárodní týden kompostování letos slaví své 25. výročí a jako každý rok probíhá první květnový týden (3. - 9. května 2020). Využijte tento týden ke vzdělávání o kompostování a naučte se správně kompostovat. Organizace Kokoza přináší řadu nápadů a doporučení, jak s kompostováním začít.

Ano, i kompost má svůj svátek, dokonce sedmidenní. International Compost Awareness Week (ICAW) bychom mohli doslova přeložit jako „Mezinárodní týden povědomí o kompostu“. Jde o největší vzdělávací iniciativu v oblasti kompostování. Téma letošního ročníku je opravdu výstižné a založeno na skutečném příběhu: Soil loves compost. Půda miluje kompost. Cílem akce je zvýšit povědomí veřejnosti o výhodách kompostování a používání kompostu. Oficiálním ambasadorem za Českou republiku je organizace Kokoza společně se Státním fondem životního prostředí.

„S Kokozou jsme cítili jako naši povinnost tuto akci přinést do českých luhů a hájů, a tak jsme už druhým rokem v kontaktu s organizátorkou akce Beth Simone, a dalšími zapojenými organizacemi. Když jsme se o akci bavili v rámci naší kompostovací pracovní skupiny, stejné nadšení jako my cítili všichni,“ vysvětluje své zapojení do akce organizace Kokoza.

Proč je kompost důležitý?

  • Zlepšuje kvalitu půdy (dodává jí živiny)
  • Ovlivňuje kvalitu a zdraví vypěstovaných plodin
  • Pomáhá zadržovat vodu v půdě a krajině
  • Chrání rostliny před chorobami
  • Snižuje používání chemických hnojiv a pesticidů
  • Kompostováním organických zbytků předcházíme vzniku emisí metanu ze skládek
  • Mírní negativní dopady klimatických změn a přispívá k ochraně životního prostředí

Věděli jste, že každý z nás vytvoří průměrně 100 kg bioodpadu za jediný rok? Nebo že až 40 % toho, co házíme do směsného odpadu, jsou organické zbytky? Kompostování je v současnosti velké téma, protože právě organický materiál v půdě velmi chybí, o to víc v dobách sucha, které zrovna prožíváme. Pokud se chcete o kompostování dozvědět více, sledujte během týdne kompostování sociální sítě organizace Kokoza. Ta bude sdílet zajímavé příspěvky na téma kompostování a ukazovat hlavní důvody, proč je důležité kompostovat. Vysvětlí také, jak funguje uzavřený cyklus jídla, jak a proč třídit bioodpad a jaká jsou ve městě řešení k jeho zpracování.

Kromě Kokozy patří mezi propagátory Mezinárodního týdne kompostování také další organizace, instituce a firmy, které mají kompost ve svém srdci: Arnika, Ekodomov, Envirostyl, Florium, Impact Hub Praha či Petr Plíva za Výzkumný ústav zemědělské techniky. Pomoc s osvětou této akce potvrdili i dlouhodobí parťáci Kokozy jako jsou např. Městská část Praha 4, Kaufland a SKANSKA.


Zdroj: webové stránky organizace Kokoza

Související

Virtuální běh pro Paraple se letos uskuteční od 1. do 29. května. Zapojte se!

Přejít na článek

Hradecko slaví úspěch! Bylo oceněno Velkou cenou cestovního ruchu 2021/2022

Přejít na článek

Už to roste, už to klíčí. Po celé ČR vyrostou nové komunitní zahrady

Přejít na článek