Příroda nám posílá jasnou zprávu, vzkazuje ředitelka Programu OSN pro životní prostředí

12. 5. 2020

Výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí, Inger Andersen, uvedla, že skrze koronavirovou pandemii a pokračující klimatickou krizi nám příroda posílá jasnou zprávu. Lidstvo podle ní vyvíjelo příliš velký tlak na přírodu, což vyústilo v ničivé důsledky.

Jasnou prioritou pro Inger Andersen je chránit lidi před koronavirem a jeho šířením. Z dlouhodobého hlediska se však soustředí na přirozené prostředí a ztrátu rozmanitosti druhů. „Nikdy předtím neexistovalo tolik příležitostí, aby patogeny přešly z divokých a domácích zvířat na lidi,“ uvedla Andersen a dodala, že 75 % všech nově se vyskytujících infekčních chorob pochází z volně žijících živočichů. Rovněž upozornila na další dopady na životní prostředí, jako jsou australské lesní požáry, pokořené teplotní rekordy či nejhorší invaze sarančat v Keni za posledních 70 let. Dle Andersen nám příroda těmito událostmi posílá jasnou zprávu: “S přírodou jsme propojeni, ať se nám to líbí nebo ne. Pokud nepečujeme o planetu, znamená to, že nepečujeme o sebe samé. Jak se přibližujeme ke světové populační hranici 10 miliard lidí, musíme čelit této budoucnosti, vyzbrojeni přírodou jako naším nejsilnějším spojencem.“

I přední světový vědci se nechávají slyšet, že COVID-19 je jasným varovným signálem. V divočině existovaly mnohem smrtelnější nemoci a vědci tvrdí, že téměř vždy byl přenos chorob na člověka způsobem samotným lidským chováním. Infekční nákazy u lidí jsou v posledních letech na vzestupu. Vzpomeňme například na Ebolu, ptačí chřipku, respirační syndrom na Středním východě (MERS), horečku Rift Valley, těžký respirační syndrom (SARS), západonilský virus či virus Zika. Všechny zmíněné nákazy byly na člověka přeneseny ze zvířat.

Odborníci varují, že je potřeba zamezit globálnímu oteplování klimatu a ničení přírodního světa skrze zemědělství, těžbu a zástavbu, aby se předešlo dalším ohniskům nemocí, protože oba tyto faktory vedou ke kontaktu mezi divočinou a lidmi. Stejně tak urgují místní autority, aby zakázaly tržiště se živými zvířaty, které označují jako semeniště nemocí a světového nelegálního obchodu se zvířaty. Čína tato tržiště v současné situaci zakázala, je však zapotřebí je zrušit permanentně.

Profesor Andrew Cunningham z londýnského Sdružení zoologů uvedl, že vznik a šíření COVID-19 byl nejen předvídatelný, ale byl přímo předpovězen a to ve smyslu, že by mohlo dojít k dalšímu výskytu virového onemocnění, přeneseného na člověka z volně žijících živočichů, které by představovalo ohrožení veřejného zdraví. Již studie z roku 2007, týkající se nákazy SARS z let 2002-2003, dospěla k závěru, že přítomnost velkých ložisek virů podobných Sars-CoV u netopýrů spolu s kulturou konzumace exotických savců v jižní Číně je časovaná bomba.

Cunningham uvedl, že ostatní choroby divokých zvířat přenesené na lidi mají mnohem vyšší úmrtnost, například u Eboly to bylo 50 %, u viru Nipah přenášeném netopýry v jižní Asii to bylo 60 – 75 %. „Ačkoli si to možná v tuto chvíli nemyslíme, pravděpodobně jsme s COVID-19 měli docela štěstí. Proto si myslím, že bychom to měli brát jako varovný výstřel,“ dodal Cunningham.

Oddělovat zdraví od životního prostředí je nebezpečný trend. Naše zdraví zcela závisí na klimatu a dalších organismech, se kterými naši planetu sdílíme.


Zdroj: Coronavirus: ‚Nature is sending us a message’, says UN environment chief | World news | The Guardian. [online]. Copyright © 2020 Guardian News [cit. 12.05.2020]. Dostupné ZDE.

 

Související

Princ William letos poprvé ocení projekty řešící environmentální problémy

Přejít na článek

Mladí Češi mají zájem o informace o ekologickém cestování, pojmu zatím nerozumí

Přejít na článek

Čisté energie a mír: Veřejnost se od vzdělávání přesunuje k jiným prioritám udržitelného rozvoje

Přejít na článek