Problematika potravinové bezpečnosti na Expo 2015

23. 5. 2015

OSN v rámci letošní výstavy Expo 2015 upozorňuje na problematiku potravinové bezpečnosti a vyzývá všechny návštěvníky k zapojení do globální výzvy vymýtit hlad.

Letošní výstava Expo Milano 2015 nese název „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Výstavy se účastní i několik agentur OSN v čele s Organizací pro výživu a zemědělství (FAO). Účast OSN na této výstavě poskytuje jedinečnou příležitost, jak upozornit na problémy spojené s distribucí potravin a správnou výživou.

OSN je ctí účastnit se této výstavy a upozornit na problematiku potravinové bezpečnosti,“ sdělil generální tajemník OSN v uvítacím videu (ke shlédnutí zde) promítaného v pavilonu UN Garden, kde se návštěvníci mohou dozvědět podrobnosti o programech OSN a výzvě The Zero Hunger Challenge. Generální tajemník upozornil na potřebu neodkladně řešit globální nerovnováhu distribuce potravin a zdůraznil výzvu k dosažení světa bez hladu. Vyzdvihl, že každý hraje určitou roli v této problematice a vyzval návštěvníky k prohlédnutí výstavy Expo, kde budou v rámci expozic OSN podrobněji seznámeni s touto výzvou včetně možnosti aktivně se zapojit.

Cílem expozice je návštěvníkům vysvětlit, že v současné době je možné hladovění vymýtit. Každý však musí zapracovat na svém dílu včetně ochoty změnit své každodenní návyky. „Můžeme to zvládnout, pokud budeme všichni spolupracovat,“ sdělil generální tajemník OSN.

Poprvé za celou historii výstav Expo nemá OSN jen jednu expozici, ale působí na několika místech napříč celou výstavou. Osmnáct montáží ve tvaru velké modré lžíce, jejichž účelem je upozornit na problematiku potravinové bezpečnosti, poukazuje na přítomnost OSN po celém areálu. Některé z nich se nacházejí i v hlavním pavilonu Zero, který odhadem navštíví až 40 % návštěvníků. Řada barevných map a panelů rozmístěných po pavilonu informuje návštěvníky jednoduchou formou o činnosti OSN, respektive jak konkrétně organizace usiluje o vymýcení hladu a usiluje o budování udržitelného rozvoje.

Snahou OSN je návštěvníkům ukázat spojitost mezi tématem výstavy Potraviny pro planetu, energie pro život a hlavní misí OSN: zajistit všem obyvatelům planety přístup k výživným potravinám a nezávadným zdrojům vody a umožnit jim vést zdravý, aktivní život, aniž by museli brát ohled na potřeby ostatních generací.

Problematice potravinové bezpečnosti a zdrojové udržitelnosti se bude věnovat i seminář (více v pozvánce zde) Národní sítě Global Compact Česká republika, který se koná 5. června 2015 ve spolupráci s IKEA a je určen zástupcům podnikatelské sféry.

Zdroj: UNEP, Official Opening Ceremony Expo Milano 2015, 30. 4. 2015, celý článek zde