Proč je potřeba mluvit o důstojné práci?

23. 2. 2020

Polovina obyvatel planety pracuje za méně než 2 dolary denně a zdaleka nemají spravedlivou a stejnou mzdu.

Je tragické, že v našem světě stále existuje otrocká práce, že přetrvává nerovnost mezi platy mužů a žen a rozdíl mezi bohatými a chudými raketově roste. Stále aktuální je i otázka dětské práce. Děti z chudých rodin musí vydělávat peníze pro své rodiče a své sourozence, nesou na svých bedrech obrovské rodinné dluhy, takže nechtějí přijít o práci, i když jsou jejich pracovní podmínky i finanční ohodnocení nedostačující.

Od sjednocení práv pracujících po celém světě až po vymýcení obchodování s lidmi a zastavení rozdílu v odměňování žen a mužů, tím vším se zabývá SDG 8, který má za cíl dosáhnout, aby byla zajištěna slušná práce a hospodářský růst pro všechny.

Každý může pomoci. Jak?

  1. Být uvědomělým spotřebitelem – pokud je něco levné, pravděpodobně to ubližuje lidem či planetě.
  2. Přečíst si o pracovnících v jiných zemích, tamních pracovních podmínkách a obchodních praktikách a promluvit si o těchto otázkách s kolegy v práci.
  3. Nakupovat od místních výrobců, podporovat místní hospodářský růst nákupem lokálních produktů.

Každý člověk má právo vstoupit na trh práce a být si jist, že tam existuje slušná práce. Že každá práce si zaslouží plat, a že každý pracovník si zaslouží respekt. Pracovníci musí znát svá práva, být schopni se chránit a vědět, že existuje pomoc, kterou lze v případě potřeby vyhledat.


Zdroj: Decent Work and Economic Growth. How you can help [online]. Dostupné ZDE.