Proč v roce 2017 ženy nedostanou zaplaceno stejně jako muži

4. 1. 2017

Rok 2016 byl strašný a pokud ženy nebudou hlasitě křičet, ten nový rok – a 170 let poté též – budou vidět stále platovou nerovnost.

Celkem vzato, rok 2016 nebyl skvělým rokem co se týče práv žen. Malý záblesk naděje, že by mohla být prezidentem v USA žena, byl nakonec uhasen Donaldem Trumpem.

V roce 2015 vyhrály Nobelovu cenu dvě ženy. V roce 2016 ani jedna. Počet CEO, nejvyšších představitelů firem podle Fortune 500, klesl. A výzkum oznámený na Světovém ekonomickém fóru zjistil, že bude trvat přibližně 170 let, než se smaže genderový platový rozdíl na celém světě. Sto sedmdesát let.

Tudíž celkově to nevypadá, že rok 2017 se stane rokem, kdy ženy dosáhnou genderové rovnosti. Ve skutečnosti, dosud se pokusy posunout toto téma dále ukázaly být trochu polovičaté.

Pokus britské vlády o to, aby byl platový rozdíl povinně reportován všemi firmami s více než 250 zaměstnanci, se potkal s nespokojeným mumláním včetně minimální akce ze strany byznysu.

Pár organizací učinilo několik nezávazných kroků v tomto směru. Těm, kteří již reportují své genderové rozdíly v platech, bychom měli zatleskat, nicméně pro většinu to znamenalo pouze další kousek červené pásky k ignorování. Mnohem jednodušší tak je ukázat prstem na ženy a tvrdit, že je to jejich chyba, protože o vyšší plat nepožádaly.

Velká část je tvořena potřebou povzbudit ženy, aby vyjednávaly efektivněji. Avšak, i když toto uděláme v roce 2017, podle výzkumu to nepomůže. Zatímco ženy poptávají zvýšení platu stejně často jako muži, je u nich mnohem méně pravděpodobné, že ho zvýšený dostanou. Realita je, že u mužů očekáváme, že budou tlačit ohledně platu – budou žádat více peněz a vyjadřovat svoji hodnotu, takže když to dělají, nejsme překvapeni.

Nicméně společnost učí, že toto není zdvořilé od žen. Takže když to udělají, máme tendenci je vidět jako průbojné a arogantní, a to zapříčiňuje menší pravděpodobnost, že je oceníme. Tudíž zatímco je užitečné podporovat ženy, aby vyjednávaly o svém platu více tvrdě, není to zároveň jediná cesta k vyřešení tohoto problému a určitě to ženám nepomůže.

To ovšem neznamená, že rovný plat v roce 2017 není možný. Asi ho nelze dosáhnout na celosvětové úrovni, ale v rámci Velké Británie, USA a Austrálie by to mohlo být reálné.

V roce 2015 se CEO firmy Salesforce vsadil o to, že v jejich firmě genderová nerovnost v platech neexistuje. Mýlil se a platy žen majících menší plat za stejnou práci jako muži narovnal. Renomé tohoto kroku bylo nevyčíslitelné. Nic nebrání dalším firmám aby tento příklad následovaly.

Je důležité pokračovat v upozorňování na platovou nerovnost na základě pohlaví. Aby si firmy již nedovolily platit ženám méně za stejně odvedenou práci.

Zdroj: The Guardian Sustainable Business,­ Social Equity. Why 2017 won’t be the year women get paid the same as men, 27 December 2016, Harriet Minter, celý článek dostupný zde