Projekt PET MAT podporovaný Karlovarskými minerálními vodami vyvinul filament z recyklovaného PETu do 3D tiskáren!

20. 1. 2019

Vývoj filamentu z recyklovaného PETu pro 3D tiskárny je mimořádným úspěchem vědeckého projektu PET MAT.

Projekt podporují Karlovarské minerální vody (KMV). Nový filament nyní testuje tiskařská veřejnost. Jedním z nejviditelnějších projektů byl vánoční „Paralelní svět andělů“ v Jindřichově Hradci.

„Prostřednictvím projektu PET MAT hledáme cesty, jak cenný PET materiál co nejsmysluplněji dále zpracovat a využít. Je pro nás skvělou zprávou, že se jeden z výsledků projektu – filament z recyklovaného PETu – dostal do fáze, kdy technicky funguje, a navíc má předpoklady stát se součástí tržní ekonomiky a vydělávat si na sebe,” okomentoval úspěch projektu Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

Průša tiskárna při tisku části anděla

PET MAT se letos pustil do vývoje vlastního filamentu, aby bylo možné z tuzemských zdrojů nahradit jeho nákladný dovoz ze zahraničí. Vlastní filament se výzkumníkům podařilo vyrobit z recyklovaného PETu, ze kterého vytvořili regranulát k výrobě vlákna do 3D tiskáren. Jako první vytiskli části 3D tiskárny, na nichž vyzkoušeli možnost výroby funkčních součástek do strojů. Otestování prototypu ve velkém začalo záhy – PET MAT veřejně oslovil široký okruh majitelů 3D tiskáren, aby se podíleli na tvorbě 17 veřejně vystavených vánočních soch andělů pro Jindřichův Hradec v uměleckém projektu „Paralelní svět andělů“.

Veletiskárna tisknoucí recyklát rePET silver postavená z červeného recyklátu b-PET

Tiskaři používali pouze tento filament dodaný PET MATem. Zapojilo se 73 tiskařů z celé České republiky, kteří jednotlivé díly vyrobili na 25 typech tiskáren. Propojením původní umělecké tvorby (návrhy soch z rukou Michala Trpáka) s její realizací prostřednictvím crowdfundigové výroby jednotlivých dílů soch můžeme mluvit o „novém přístupu k umělecké tvorbě“.

Tisk probíhal bez vážnějších problémů a ideálně tak otestoval kvalitu produktu v praxi. Hlavní výhodou nového filamentu je jeho univerzálnost, možnost použít jej na běžně dostupných tiskárnách. Odhadovaná cena by měla být nižší než u dostupných filamentů ze zahraničí.

Začátek návinu na roli

„Tisk velkých soch z dílů je více o výzkumu a experimentování s potenciálem malých 3D tiskáren. Sdílený tisk mě nadchl, překvapilo mě, kolik lidí se do projektu zapojilo a jak velké sochy díky tomu v krátkém čase vznikly,“ uvedl sochař Michal Trpák.


Zdroj: Tisková zpráva, Projekt PET MAT podporovaný Karlovarskými minerálními vodami vyvinul filament z recyklovaného PETu do 3D tiskáren, Karlovarské minerální vody

⃰ Vlákno, či tisková struna, z níž se vyrábí 3D objekty na 3D tiskárnách.

⃰ ⃰ Recyklát jakéhokoliv materiálu uvedený do tvaru granulek, které je možné na jiné výrobní lince použít k výrobě. Granule se taví a vzniklá tavenina je poté vytlačována do potřebného tvaru a chlazena.