Projekt Šijeme společně! vyzývá firmy k šití roušek. Zapojte se!

23. 3. 2020

Sociální podnik Pro-Charita šije roušky ze 100% bavlny s třívrstvým filtrem. Nyní nabízí šicí materiál i firmám a dobrovolníkům.

Sociální podnik Pro-Charita, kde podíl znevýhodněných zaměstnanců tvoří více jak 80 %, se v rámci své běžné činnosti zabývá vývojem a šitím zdravotnických pomůcek včetně roušek. Situace se ale změnila s příchodem koronaviru COVID-19, kdy se ukázalo, jaký nedostatek roušek s překvapením vlastně je. Proto se Pro-Charita rozhodla ve spolupráci s Charitou Česká republika spustit projekt Šijeme společně! Pro-Charita omezila veškerou svou další výrobu na minimum a vrhla se na šití opakovaně použivatelných roušek ze 100% bavlny. Navíc do roušek vyvinula jednorázovou vkládanou trojvrstvou filtrační vložku z netkané tkaniny, která výrazně zvyšuje jejich funkčnost.

Pro-Charita se však dostala do situace, kdy nestíhá pokrývat velkou poptávku po rouškách. Množství lidí a firem poptávajících roušky mnohonásobně převyšuje možnosti výroby. Zaměstnanci zvládnou denně vyrobit přibližně 700 roušek denně, ale jsou schopni nastříhat materiál v množství několika tisíc kusů denně. Vedení podniku tak napadlo využít pověstné šikovnosti českého národa a nabídnout nastříhaný materiál spolu s vkládanými filtry do ostatních podniků.

Výzva pro firmy

Jelikož o roušky projevily zájem i soukromé firmy z Prahy, rozhodla se Pro-Charita spustit CSR výzvu pro firmy, aby si z dodaného materiálu samy ušily roušky pro své potřeby. V případě zájmu o roušky či sady materiálu je Pro-Charita schopna doručit objednávku jak do firmy, tak přímo k firemním zaměstnancům. Šít lze jak pro kolegy a jejich rodiny, tak i v rámci dobrovolné pomoci pro vybraná zařízení zdravotní a sociální péče, kde stále mají roušek nedostatek. Distribuci do těchto zařízení zajišťuje Charita Česká republika. Pro konkrétní nabídku stačí vyplnit formulář na webu projektu nebo kontaktovat jejich obchodního zástupce. Do projektu se již zapojila například Česká spořitelna.

V čem jsou roušky výjimečně?

Pro-Charita dostala od svých sesterských sociálních a zdravotních služeb zpětnou vazbu, že jednovrstvé roušky z bavlny chrání málo. Přemýšleli tedy, jak filtrační schopnost trochu zlepšit. Vyvinuli jednorázové vložky z netkané textilie. Jedná se o 3 vrstvy různých netkaných textilií, které se dobře vkládají pod roušku. Netkané textilie mají díky neuspořádanosti vláken lepší filtrační vlastnosti malých části než tkanina, která má pravidelnou vazbu. Při zachování určité konstantní hustoty ve všech místech textilie je dobrým materiálem pro zachycování různých druhů bakterií, prachů a virů.


Zdroj: Šijeme společně!. Šijeme společně! [online]. Copyright © 2020 [cit. 23.03.2020]. Dostupné ZDE.

Související

Linka bezpečí v době koronavirové rozšířila svoje služby pro děti i dospělé

Přejít na článek