Projekt “Stavíme Vám sen“ připomíná, že řemeslo je cool a sexy

4. 1. 2019

Projekt se stal největším občanským participačním projektem v české historii. Studenti stavební školy splní sen vítěznému spolku v Kolíně a opraví mu klubovnu.

Stavební firmy dodají materiál, velcí zaměstnavatelé v okolí potřebné finance, střední stavební škola budoucí šikovné řemeslníky. A lidé sami vyberou, který z navržených projektů se zrealizuje. To je projekt „Stavíme Vám sen„, který právě finišuje v Kolíně. Zapojil se do něj každý desátý Kolíňan. Ukazuje, jak by díky chytrému řízení obcí mohla vypadat budoucnost veřejných projektů i v jiných českých městech.

Akci pořádala platforma Lepší místo, která se stala v letošním roce součástí iniciativy Zlepšeme Česko. Do celého projektu se zapojilo 12 spolků a neuvěřitelných 3596 Kolíňáků, kteří nakonec rozhodli o vítězném projektu. To znamená více než každý desátý Kolíňák včetně dětí a seniorů. V případě osob v produktivním věku to byl zhruba každý pátý obyvatel. Počet zapojených obyvatel, kteří měli šanci hlasovat, se stal novým českým rekordem v lokální participaci.

 

Vítěznou lopatu jakožto symbol nadcházející realizace převzala Anna Reichlová z Oregonu

Vítězným projektem, který kolínští obyvatelé vybrali, se stala oprava podlahy ve společné klubovně tábornických klubů Oregon, Průzkumník, Stopaři a Utah. A jasně ukázal, že lidé mají o podobné projekty zájem. Do akce se zapojily místní firmy jako WOODCOTE CZ, TPCA, EC Kutná Hora, Gefco, VSK, ALLTUB, Česká spořitelna a OC Futurum. Řemeslníky poskytla SOŠ a SOU stavební Kolín.

„Neuvěřitelně nás potěšila jednoznačně pozitivní zpětná vazba od všech zapojených. Firmy měly jasnou zpětnou vazbu, že vynaložené prostředky šly na důležité projekty, obyvatelé zase, že mají šanci rozhodnout o věcech, na kterých jim záleží,“ zmiňuje Petr Steklý, šéf Lepšího místa. „Pomohlo se svazům, spolkům a klubům, které by si jinak nemohly podobnou investici dovolit. A v neposlední řadě tím prezentujeme, jak šikovné budoucí řemeslníky školy vychovávají.“

Podle Petra Steklého je kolínská akce „Stavíme Vám sen“ prototypem toho, jak vypadá budoucnost spolupráce firem, samospráv a občanů. Firmy jsou podle něj ochotny investovat do prostředí, ve kterém působí, doposud však neměly možnost vybírat z projektů, které mají největší dopad.

„Chytrá obecní komunikace, které jsme v Kolíně průkopníky, se prostřednictvím moderních nástrojů, jako je třeba Mobilní rozhlas, mění. Dokážeme zasáhnout mnohem větší počet obyvatel, vtáhnout je do nominace i výběru projektů. Hlasování má navíc vysokou výpovědní hodnotu, neboť probíhá přes ověření telefonního čísla. Má tedy v podstatě podobu občanského minireferenda,“ pochvaluje si Michal Najbrt, místostarosta města Kolín. “Že pak mají lidé k podobným projektům díky osobnímu zapojení zcela jiný vztah, to zřejmě není potřeba připomínat.”

 

Ukázka současného stavu podlahy v klubovnách kolínských spolků

„Opravdu nás potěšilo, že jsme s naším projektem vyhráli. Jsme také mile překvapení, jak velkou komunitu podporovatelů máme. V předvánočním čase je navíc příjemné podle komentářů a statistik vidět, že nejenom nám z tábornických klubů, ale všem připadá skvělá myšlenka ukazovat regionu, že řemeslo je pro mladé kluky stále cool a sexy,“ dodává za vítězný projekt Anna Reichlová z T.K. Oregon Kolín.

Více o projektech a aktivitách platformy Lepší místo najdete na jejich webových stránkách.


Zdroj: Tisková zpráva, Lepší místo, www.lepsimisto.cz