První prázdninová CSR snídaně platformy Asociace společenské odpovědnosti. Tentokrát na téma čistá řešení a odpovědné dárky.

29. 8. 2018

V netradičním termínu 28. 8. dorazilo do moderního coworkingového centra Opero v samém historickém centru Prahy na pravidelné setkání na 90 členů Asociace společenské odpovědnosti.

Účastníky snídaně, která se konala ve spolupráci s Green Cat, přivítala v prostorách Opero Julie Borovcová z Asociace společenské odpovědnosti. Na úvod představila téma snídaně a s ním současně letošní novinku: katalog společensky odpovědných dárků. V něm můžou všichni načerpat inspiraci na nejen firemní, a nejen vánoční překvapení. „Sama jsem si při přípravě a pročítání katalogu připravila soukromý seznam, ze kterého se chystám obdarovat řadu svých blízkých, nejen pod stromeček,“ upřímně prozradila Julie.

V další části postupně představili ve svižném sledu s časovým limitem tří minut své katalogové produkty zástupci deseti organizací. Lenka Šnajdrová, fundraiserka z Charity Česká republika, prezentovala Andělské šachy, které se vyrábí v chráněných dílnách v Ostravě. Originální čepici s dřevěným kšiltem nabízí Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, za které produkt popsala ředitelka Zdena Štěpánková.

Obchodní ředitel RESPIRO Jakub Mastík přinesl ukázat výrobky, které firma získává opakovaným využitím recyklovaného odpadu – k vidění byly třeba skleněné misky vylisované z lahví od vína. Dárkovým setem kávy a čokolády zaujala předsedkyně družstva Fair & Bio Markéta Vinkelhoferová, která přidala i příběh cesty guatemalské kávy, kterou mohli účastníci snídaně na místě ochutnat. S Chytrou kaší a bambusovým sporkem (tedy lžící a vidličkou v jednom) vystoupila ředitelka projektu Jana Půlpánová.

Druhou půlku prezentací odstartoval Martin Hošek s nápadem MAAPPI, kdy nechává tisknout na boty Converse mapy nakreslené svým talentovaným synem Matějem trpícím autismem. Možnost zapojení seniorů do společnosti ukázal Jiří Hrabě, ředitel neziskové organizace Elpida, která mimo jiné nabízí vlastnoručně upletené ponožky od babiček. Možností jednoduchého zahradničení díky nápadu seedbomb pak mnohé upoutala ředitelka o.p.s. KOKOZA Radka Pokorná. Následoval příběh unikátně pěstovaného a udržitelného vína z Čech od generálního ředitele Vinných sklepů Kutná Hora Lukáše Rudolfského. První půlhodinu snídaně následně uzavřel ředitel chráněného pracoviště Tichý svět Leoš Mačák s nabídkou pečiva od neslyšících cukrářek.

Druhá část dopoledne patřila do režie reklamní agentury Green Cat, která se zaměřuje na chytré a šetrné postupy v propagaci. Účastníci snídaně si mohli prohlédnout i osahat řadu vystavených reklamních předmětů, a dozvědět se také díky Juditě Nechvátalové něco víc o materiálech, se kterými společnost pracuje: „Tiskneme ekologickými barvami. Ty se dají použít kromě zdravotnických zařízeních třeba i v dětském pokoji. Tisk je ve fotokvalitě, to znamená nejvyšší možnou úroveň, a to bez typického tiskařského zápachu.“

Po skončení oficiální části snídaně zůstali někteří ještě přibližně další hodinu v prostorách Opero, kde se většina z nich věnovala společensky odpovědnému networkingu. Zájemci si pak mohli ještě ve vnitrobloku pod dohledem zkušených majitelů Papírny ozdobit ručně vyráběné sešity originálními a udržitelně vyrobenými razítky.

Lahodnou snídani tentokrát připravily neslyšící pekařky z Tiché cukrárny. Fairtradovou kávu od Fair & Bio pražírny si účastnici mohli vychutnat z bambusových hrníčků, které v rámci boji proti používání jednorázového nádobí dodalo Ministerstvo životní prostředí. Udržitelné hrnečky s logem projektu Dost bylo plastu si mohli účastníci odnést domů jako dárek, který zároveň představuje osobní závazek, že si pravidelnou ranní kávu od teď odnesou už jen ve vlastním.

Fotogalerii z akce od Petry Jansové si můžete prohlédnout ZDE. Celý katalog odpovědných dárků členů Asociace společenské odpovědnosti naleznete k nahlédnutí ZDE. Za grafické zpracování děkujeme studiu LaceUp a Tiskárně Broumov za odpovědný tisk.