První sociální farmářská prodejna v Kroměříži

10. 3. 2014

Projekt Krajanka, (re)start pracovního života – integrační sociální podnik, vychází z filozofie sociálního podniku.

Jeho cílem je nejen vytvářet zisk a obstát v přirozeném konkurenčním prostředí, ale zejména pomáhat lidem sociálně znevýhodněným a přispívat k místnímu rozvoji. Je první farmářskou prodejnou v Kroměříži, která svým zákazníkům a zákaznicím nabízí především kvalitní české produkty a farmářské potraviny pocházející od lokálních výrobců. Krajanka je hrdá na to, že výrobky které nabízí jsou čerstvé, zdravé, výživné a často originální. Větší část kvalitních potravin je oceněna lokálními certifikáty kvality – např. Haná regionální produkt, Klasa, Regionální potravina Zlínský kraj, Perla Zlínska, výrobek Zlínského kraje apod.

Krajanka – sociální podnik se zaměřuje na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných osob, kterým pomáhá opět získat pracovní kompetence a navrátit se na trh práce. Cílovou skupiny tvoří zejména lidé z menších obcí, kteří museli trh práce opustit z důvodu péče o děti.

V současnosti zaměstnáváme tři pracovnice, které u nás získávají praxi v oblasti maloobchodního prodeje a rychlého občerstvení, zvyšují si své dovednosti v podobě kurzů zaměřených na praktické a komunikační znalosti a získávají sebedůvěru, kterou ztratily v důsledku dlouhodobé absence z trhu práce,“ konstatuje paní Bronislava Šafaříková, majitelka prodejny.

Kromě sociální prospěšnosti dodržuje Krajanka i principy environmentálně šetrného způsobu provozu. Zapojuje se do projektů, které podporují ekologický provoz (je např. držitelem certifikátu „Zelená firma“). „Rovněž spolupracujeme na prosazování podpory sociální ekonomiky s ostatními subjekty a plánujeme založit platformu na podporu sociálního podnikání v Kroměříži,“ dodává Andrea Fridmanská, odborná garantka projektu. Držíme Krajance palce a vítáme ji v Asociaci společenské odpovědnosti.