První zcela recyklovatelná surfařská kombinéza je na světě!

13. 8. 2019

Ročně se vyhodí přibližně 380 tun neoprénových kombinéz. Jedna společnost však přišla s inovativním řešením, jak tomu lze zamezit.

Firma Finisterre, výrobce venkovního oblečení se zaměřením na udržitelnost, se snaží změnit tradice výroby vodních kombinéz. Její zakladatel Tom Kay upozorňuje na fakt, že ačkoliv surfaři mají blízký vztah s mořem, mnohdy páchají škody, o kterých se moc nemluví. Příkladem jsou vodní kombinézy vyrobené z neoprenu, jež ve většině případech končí na skládkách. Proto Tom Kay založil iniciativu Wetsuits from Wetsuits a dal si za cíl vyrobit kompletně recyklovatelnou vodní kombinézu.

Finisterre již delší dobu vyrábí oblečení z Econylu, recyklovaného nylonu vyrobeného z použitých rybářských sítí. Zcela recyklovatelné kombinézy jsou však dalším krokem vpřed. Na vývoj těchto kombinéz si firma najala Jenny Banks, odbornici na recyklovatelné materiály. Jenny upozorňuje na zajímavý fakt, že v podstatě od vývoje gumové kombinézy v roce 1952 nedošlo k žádnému extra pokroku a inovaci: „Důvod, proč se používá stále tento gumový nerecyklovatelný materiál, je jednoduchý. Je zkrátka funkčně dokonalý.“

Tradiční vodní kombinézy jsou vyrobeny ze směsi až 15 různých materiálů, které je v podstatě na konci životního cyklu kombinézy nemožné oddělit. Snahou inovátorů proto bylo snížit množství materiálů, umožnit jejich recyklovatelnost a zároveň zachovat pevnost a odolnost produktu.

Výsledkem je 3mm tlustý prototyp kombinézy, který je elegantní a působí trendy. Kay uznává, že je celkem teplá a těžko se z ní dostává. „Rozhodně to ale je nejrecyklovatelnější vodní kombinéza na světě. Nemá žádné laminování, takže švy můžete snadno odstranit a materiál kompletně recyklovat. Kombinéza ještě nemá finální podobu a musí projít mnoha testy, aby se její výroba zdokonalila.“

Kay upozorňuje i na další možná řešení, jak se vypořádat s použitými gumovými kombinézami. Zjistil, že jedna australská hydrotermální elektrárna dokáže procesem termální hydrolýzy rozložit staré gumové kombinézy a mořský odpad na bio palivo. Banks přiznává, že tento objev může snížit poptávku po jejich recyklovatelné kombinéze. Zároveň ale upozorňuje, že čím více materiálů jde do výroby bio paliva, tím náročnější je proces destilace, který je finančně nákladný.

Firma se snaží o použití co nejčistšího a nejkvalitnějšího materiálu, který pak má v úmyslu znovupoužít na výrobu dalších vodních kombinéz. Kay dodává: „Je nám jasné, že i proces recyklace přináší určitou ekologickou zátěž. Proto se snažíme najít partnera, který nám vypočítá environmentální dopad recyklačního procesu a porovná ho s výrobou kombinézy ze zcela nového materiálu.“

Kay si je vědom, že zveřejněním jeho nápadu se mohou jeho business plánu chytit další firmy. „Pokud ukážeme, že se dá na tomto nápadu vydělat, určitě to nějakou větší firmu nadchne. A když ukážeme, že z použitého materiálu lze získat bio palivo, čímž dojde k ušetření surových materiálů, máme zde silný ekonomický důvod. Pokud my jako značka můžeme dokázat, že změna v této sféře je možná, jsme z toho nadšeni.“ Firma je otevřená spolupráci s většími hráči na trhu a ráda by navázala spolupráci s investory a započala revoluci v průmyslu. Je tedy otázkou času, kdy kompletně recyklovatelná vodní kombinéza bude snadno dostupná na trhu.


Zdroj: The sustainable surfer: meet the team behind the world’s first fully recyclable wetsuit | World news | The Guardian. [online]. Copyright © 2019 Guardian News [cit. 13.08.2019]. Dostupné ZDE.

Související

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2020 jsme s Janem Saudkem bojovali proti změně klimatu a ocenili unikátní brýle i mokřady

Přejít na článek