Ptačí parky ČSO – oázy biodiverzity

16. 10. 2024

Postupně vám v sérii článků představíme vítěze letošních Cen SDGs. Dnes Ptačí parky za kategorii Změna klimatu a biodiverzita.

Ptačí parky České společnosti ornitologické jsou reakcí na dramatický úbytek ptáků zemědělské krajiny, mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. V ptačích parcích ČSO převádí odborné znalosti do příkladů nejlepší praxe hospodaření v krajině, přičemž využívá ptáky jako deštníkovou skupinu druhů, jejichž prostřednictvím chrání ostatní součásti ekosystémů. Ptačí parky buduje ČSO s lidmi a pro lidi, usiluje o šetrné zpřístupnění přírodního bohatství a dává tak příklad pro ostatní, kteří hospodaří v naší krajině.

Ptačí parky jsou souvislá území o velikosti desítek hektarů. Vznikají především mimo státem chráněná území. Dlouhodobým cílem je získání pozemků do vlastnictví ČSO a vytvoření území výjimečných biologických hodnot, při současném důrazu na umožnění bezprostředního kontaktu návštěvníků s přírodou. Nyní je ptačích parků šest – Josefovské louky v Královéhradeckém, Zbudovská blata v Jihočeském, Rzy v Pardubickém, Mnišské louky v Libereckém, Malá Lipová v Olomouckém a Kosteliska v Jihomoravském kraji, a to celkové rozloze 440 ha. Základním účelem parků je realizace obnovního managementu, tedy cílené zvýšení biologické hodnoty území a její následné dlouhodobé rozvíjení. Hlavními nástroji jsou pastva velkých kopytníků, vyřezávání náletů, seč travnatých porostů, strhávání drnu, budování tůní a aktivní řízení vodního režimu (např. řízené zaplavování). Za realizaci projektu ptačích parků včetně monitoringu druhů a efektivity opatření odpovídají profesionální správci. Kromě obnovy území je klíčové i zpřístupnění přírodních hodnot lidem. Proto je v parcích budována návštěvnická infrastruktura a parky slouží nejrůznějším ekovýchovným aktivitám.

Klíčovým prvkem financování nákupu pozemků, bez něhož není realizace záměru myslitelná, jsou účelové dary tisícovek podporovatelů i právnických osob. Takovéto dary jsou mimo jiné i vyjádřením společenského zájmu o obnovu přírody. V počátečních fázích budování ptačích parků jsou nezbytné větší managementové zásahy, které vedou k obnově hodnotných společenstev. Financování těchto zásahů provádí ČSO zejména prostřednictvím národních i evropských dotačních titulů, případně grantů soukromých nadací. Hlavním zdrojem prostředků na správu a pravidelnou údržbu ptačích parků jsou znovu soukromé dary i grantové prostředky. Projekt dává prostor také smysluplnému partnerství se soukromým sektorem, parky podporují firmy, které mají blízko k ochraně a obnově přírody, nebo mohou pomoci oborem své působnosti. Mezi další důležité partnery, bez kterých by ptačí parky nemohly fungovat, patří krajská samospráva a obce, vlastníci pozemků, hospodařící subjekty a místní zájmové spolky. Svým konceptem a velikostí území jsou ptačí parky v Česku unikátní.


Zajímají vás kompletní výsledky Cen SDGs 2024? Najdete je zde.

Související

Pestré louky nebo obnova mezí. Letiště Praha vyhlašuje program na podporu biodiverzity

Přejít na článek

Vědci: Velcí kopytníci se mohou stát levnou prevencí proti požárům v národních parcích i vojenských újezdech

Přejít na článek

Prodeje fairtradového kakaa a banánů meziročně rostly, fairtradová káva zaznamenala v roce 2023 poprvé pokles

Přejít na článek