Radiohead bojují s klimatickou změnou zveřejněním tajných nahrávek

22. 6. 2019

Frontman kapely Radiohead Thom Yorke se stal obětí hackerů. Byly mu ukradeny nikdy nezveřejněné nahrávky hudby ze schůzek, kdy kapela chystala album OK Computer z roku 1997.

Hacker chtěl od kapely za nahrávky výkupné 150 000 dolarů. Radiohead se místo toho rozhodli nahrávky sami zveřejnit. „Namísto stěžování si nebo ignorování zveřejníme celých 18 hodin na Bandcampu na pomoc Extinction Rebellion“ napsal kytarista Jonny Greenwood. „Jen na dalších 18 dní. Takže za 18 liber můžete zjistit, jestli jsme měli zaplatit výkupné.“

Fanoušci si tak mohou poslechnout celých 1.8 GB nahrávek na webových stránkách Bandcamp. Všechny získané peníze kapela věnuje britskému ekologickému hnutí Extinction Rebellion, které kapele již poděkovalo za „bezprecedentní podporu“.

 

Hnutí v dubnu zastavilo Londýn, když několik týdnů klidně protestovalo proti klimatické krizi. Vadila jim nečinnost vlády v této otázce, na což odpověděli zavřením mostů, kempováním na Parliament Square a šplháním veřejnou dopravou. Organizátoři to popsali jako největší událost občanské neposlušnosti v moderní britské historii. Celkem bylo více než 1 000 zatčení, což nakonec donutilo vládu k hlasování, aby se Británie stala první zemí na světě, která vyhlásila klimatickou krizi.

„Klimatická a ekologická krize vyžaduje odvahu, pravdu a velkorysost, jako nikdy předtím,“ uvedlo hnutí Extinction Rebellion. „Jsme vděční Radiohead, že nám ukázali, jak se to dělá, teď i v návaznosti na povstání v dubnu. Slova nestačí, ale činy mění svět.“

 

Radiohead nejsou v propagování ekologie žádní nováčci. Už dříve půjčili Extinction Rebellion práva na svou skladbu „Idioteque“ z alba Kid-A pro nedávné propagační video. Thom Yorke také například napsal originální hudbu pro kampaň Greenpeace na ochranu Antarktidy, která měla premiéru v projekci na londýnský Mramorový oblouk. Ani tady společná historie frontmana kapely s klimatickým hnutím nekončí: jeho debutové sólové album The Eraser bylo mimo jiné odpovědí na nespokojenost, kterou cítil s vládními postoji ke změně klimatu, a to už v roce 2006.

 


Zdroj: Radiohead Just Released Hours of Music Stolen by Hackers — to Fight Climate Change. [online]. Copyright © 2012 [cit. 22.06.2019]. Dostupné ZDE.