Rekordní počet přihlášených nebo hlasování veřejnosti: Vyhlášení Cen SDGs 2022 se blíží

28. 7. 2022

Už 13. října se uskuteční slavnostní předávání Cen SDGs na netradičním místě, letos poprvé převezmou vítězné projekty prestižní cenu za udržitelnost v Národním muzeu. Do šestého ročníku se přihlásilo rekordních 326 projektů. Z nich bude vítěze vybírat několik odborných porot, ale i veřejnost nebo časopis Forbes. Hodnocení projektů probíhá právě teď.

Letos se projekty přihlašovaly do osmi kategorií – Diverzita, rovnost a inkluze; Vzdělání, zdraví a kvalitní život; Inovace, technologie a energie; Rozvojová spolupráce, mír a partnerství; Cirkulární ekonomika; Změna klimatu; Mladý lídr a Ocenění Evropské komise. Každá z nich má svoji porotu složenou z nezávislých odborníků na daná témata.

„Letošní novinkou je Ocenění Evropské komise, zde o vítězi rozhodne široká veřejnost. Cílem ocenění je budovat pozitivní obraz veřejnosti o aktivitách EU a přiblížit skrze konkrétní příběhy, jaké projekty díky podpoře vznikají,“ říká zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. Veřejné hlasování se spustí 20. září u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje a poběží na webu www.cenysdgs.cz 10 dní.

Odborné poroty Cen SDGs jsou složeny z nezávislých odborníků, zástupců státní správy, výzkumných organizací, akademické sféry, médií a významných osobností, které se podílejí na rozvoji udržitelnosti v Česku. Projekty v nejobsáhlejší kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život hodnotí od července do září Ladislav Tyll, proděkan pro zahraniční vztahy FPH VŠE, nebo Mladý delegát ČR do OSN Pavel Linzer. Projekty zaměřené na cirkulární ekonomiku a změnu klimatu ohodnotí mimojiné polární ekoložka Marie Šabacká, skupinu projektů z oblasti technologií a inovací například Bob Kartous z Pražského inovačního centra a kategorii Diverzita, rovnost a inkluze ohodnotí například Lea Surovcová, reportérka a moderátorka z České televize.

Vítěze bude komise vybírat na společném setkání s pěti finalisty každé kategorie, a to na začátku září. My ostatní vítězné projekty poznáme až na galavečeru a také prostřednictvím podcastu Loopa Vojty Kovala, kde každý projekt dostane své slovo. Finalisty, a především vítěze, představí Asociace v tradiční brožuře Cen SDGs.

Letošní ročník ozvláštňuje také ESG Rating. Ve spolupráci s CEMS / Master in International Management na FPH VŠE vzniklo vůbec první komplexní srovnání ESG aktivit, strategie a nefinančního reportingu společností v Česku. Nejlépe hodnocené firmy z celkem 85 přihlášených budou zveřejněny v listopadovém čísle magazínu Forbes Česko. Ostatní společnosti získají certifikát participace a individuální report srovnávající jejich oborové postavení.

Letošní ročník Cen SDGs vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti pod záštitou českého předsednictví v Radě Evropské unie ave spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí. Byznys partnery letošního ročníku jsou společnosti EY, Hello bank!, Heureka, Google, Skupina ČEZ a Unilever. Za mediální podpory DVTV.cz, Ekonews, EURO, Forbes Česko, Marketing & Media a TV Nova.

Global Goals Summit přivítá světové i české osobnosti udržitelného rozvoje

Slavnostnímu galavečeru bude ve stejný den předcházet Global Goals Summit 2022, který Asociace pořádá ve spolupráci s DVTV.cz. Na historické půdě Národního muzea například představí umělec a aktivista Benjamin von Wong vlastní globálně proslulé instalace zaměřené na šíření pozitivního environmentálního dopadu, Ladislav Krištoufek z Univerzity Karlovy se bude věnovat rizikům kryptoměn v klimatické odpovědnosti, zakladatel německého studia Kaffeeform Julian Lechner promluví o přeměně odpadu na designové předměty. Přední ambasadorka Plant-for-the-Planet Fatou Jeng se bude věnovat tématu klimatické změny a možnostem řešení jejích dopadů prostřednictvím ochrany a sázení stromůa mnoho dalšího.

Asociace společenské odpovědnosti na summitu představí i komunitní dílo českých 3D tiskařů Pla(s)teosaura a dá mu po 66 milionech let opět slovo a možnost předat jediné poselství – Nevolte vyhynutí! Vstupenku na událost roku v udržitelnosti si už teď můžete koupit na přímo na webu www.globalgoalssummit.cz.

Partneři Cen SDGs 2022

 

 


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

#BeatPlasticPollution: Co jste nevěděli o Mezinárodním dni životního prostředí?

Přejít na článek

Ceny Zlatá vážka ocení výjimečnou praxi v oblasti sociálního podnikání

Přejít na článek