Rozdíly v odměňování žen a mužů v Evropě zřejmě nezmizí před rokem 2104

20. 10. 2020

Evropská odborová konfederace (ETUC) varovala, že pokud se nic nezmění, rozdíl v odměňování žen a mužů v Evropě nezmizí před rokem 2104.

Mzdový rozdíl se za posledních 8 let podle údajů Eurostatu snížil o 1 %. Při současném tempu pokroku si ženy budou muset podle ETUC počkat dalších 84 let, než dosáhnou stejné finanční odměny za svou práci.

Bez závazných opatření bude rozdíl mezi muži a ženami v 9 členských státech EU, včetně Polska a Portugalska, nadále narůstat. V Německu a České republice by si ženy musely na stejnou mzdu počkat až do roku 2121.

Odbory ve Francii si stěžují, že se rozdíl zmenšuje tak pomalu (0,1 % od roku 2010), že jeho dosažení bude trvat déle než 1 000 let. V 9 dalších zemích si ženy budou muset počkat do druhé poloviny tohoto století.

Naopak během tohoto desetiletí bude rozdíl vyrovnán pouze ve 3 zemích. První bude Rumunsko příští rok. ETUC to však kvalifikuje jako „nepřijatelně nízkou“ mzdu pro ženy i muže. Lucembursko bude následovat v roce 2027 a Belgie o rok později.

Odborová organizace je znepokojena tím, že Evropská komise odložila zveřejnění své směrnice o transparentnosti mezd ze 4. listopadu (Den rovného odměňování) na 15. prosince, což celou iniciativu zpochybňuje tím, že ji kategorizuje jako „bude potvrzeno“. ETUC zaslala předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové žádost o ujištění, že směrnice bude i přes nátlak implementována.


Zdroj: Europe’s gender pay gap may not disappear before 2104, The Brussels Times, 5. 10. 2020. Dostupné ZDE.

Související

„Lepší vyslepičit, než ututlat,“ aktuální kampaň neziskové organizace Oživení

Přejít na článek