Ze světa členů
Rozhovor s polární vědkyní Marií Šabackou
29. 12. 2020
Sedmnáct let se věnuje výzkumu polárních mikroorganismů. Pravidelně vyjíždí na Špicberky do Arktidy. Nebojí vystoupit z komfortní zóny, má ráda výzvy a řídí se fakty. Co dalšího je důležité pro polární ekoložku a úspěšnou vědkyni Marii Šabackou? A jak se staví ke změně klimatu? Dá se efektivně řešit?
Čím jsou pro vás ledovce, kdybyste je měla popsat jako osobnost?
Jsou tajemné, neúprosné, nebezpečné, fascinující a nádherné.
Jak byste všem vysvětlila, jaký dopad na společnost má tání ledovců?
Nás Středoevropanů se tání ledovců může dotknout tím, že se zvedne mořská hladina a může tak zatopit ostrovní státy. To se týká pětiny obyvatel světa a ti lidé se budou muset někam přesunout.
Jak přistupujete ke změně klimatu? Co pro vás znamená?
Já jsem vždy byla racionálním optimistou, vždy jsem říkala, že v dobách krize se lidstvo dokáže semknout a spojit své mozkové kapacity. Ale bohužel i když máme k dispozici potřebná data a hodně se o změně klimatu mluví, nevidím moc snahu začít tento problém konkrétně a systematicky řešit. Klimatická změna představuje jednu z největších hrozeb současnosti, před kterou tak trochu zavíráme oči.
Co je příčinou klimatické změny? Jak může společnost s problémem efektivně naložit?
Příčinou je, že uvolňujeme příliš mnoho skleníkových plynů do atmosféry. A pokud to nezměníme, všechna další řešení budou jen takové náplasti. Jak s tím naložit? Můžeme volit politiky, kterým toto téma není lhostejné a využívají kritické myšlení, racionalitu a naslouchají vědcům. A také můžeme podporovat firmy, kterým to není lhostejné a snaží se, aby jejich byznys přešel na cirkulární ekonomiku a udržitelný způsob života. A v tom právě velmi pomáhá Asociace společenské odpovědnosti, protože sdružuje tyto spolky, firmy a lidi.
Jaký projekt vás zaujal v rámci Asociace a Cen SDGs?
Zaujal mne projekt Živá voda, který adresuje jeden z nejpalčivějších klimatických problémů v ČR: sucho. Pomocí dobrovolníků vrací vodu do krajiny přirozeným způsobem. Díky tomuto projektu jsou v české krajině budovány meandry, tůňky a mokřady.
Co je pro vás v životě důležité?
Morální integrita. Pro mě je to ale jednoduché, protože já nebývám vystavena zkoušce mé integrity, jako třeba politici nebo novináři. Těch, kteří se pod tlakem zachovali morálně správně, si nesmírně vážím. Dále je pro mne důležité racionální uvažování. Je potřeba, aby se lidé řídili fakty a ne tím, co se jim krátkodobě hodí. A pak samozřejmě je pro mne důležitá laskavost. Být empatičtější vůči ostatním lidem, kteří mnohdy za svou situaci nemohou, protože vyrůstali v jiných podmínkách. Uvědomovat si, že kdybychom měli stejné zkušenosti, tak bychom se taky mohli dostat do podobné svízelné situace jako oni.
Co vám vždy udělá radost?
Udělá mi radost a dodá energii, když dokončím nějaký úkol. Vědecké jsou totiž někdy zdlouhavé, a tak jsem vděčná za jakékoliv odškrtnutí úkolu. A vždy mi udělá radost setkání s milými a příjemnými lidmi. A třeba mě rozbrečí a udělá radost, když mi někdo řekne, že jsem ho k něčemu inspirovala, nebo si cení mé práce.
Celý rozhovor naleznete také v novém vydání našeho magazínu Listí, který je k dispozici zdarma k přečtení zde.
Související
5 klíčových postřehů z projevu Davida Attenborougha