S kukuřičným cukrem na úklid bytu: Čisticí prostředky už mohou být plně biologicky odbouratelné

26. 7. 2022

Společnosti Unilever se ve spolupráci s partnerem Evonik podařil převratný krok na cestě k jejich udržitelnému byznysu. Společně položili základní kámen výrobního závodu na biologicky rozložitelné látky použitelné v čisticích prostředcích. Továrna vyroste na Slovensku a znamená revoluci v úklidu i kosmetice.

Většina čisticích prostředků obsahuje povrchově aktivní látky – chemikálie, které vytvářejí pěnu rozkládající olej, mastnotu a špínu. Ty jsou obvykle vyrobeny z petrochemie, neobnovitelného zdroje s vysokým obsahem uhlíku. Udržitelnost, ekologie a chemické čisticí prostředky ale nutně nemusí znít jako protiklady.

Existují totiž takzvané biosurfaktanty s jedním cenným a specifickým druhem – rhamnolipidy neboli povrchově aktivní látkou vyskytující se v přírodě, která také funguje při čištění povrchů. Rhamnolipidy vznikají fermentačním procesem s použitím kukuřičného cukru jako hlavní surovinou. Jsou plně biologicky odbouratelné a jejich životní cyklus s nízkým dopadem na životní prostředí znamená, že jsou udržitelnou alternativou ke konvenčním povrchově aktivním látkám. Jejich výjimečné pěnotvorné vlastnosti je předurčují k použití v domácích čisticích prostředcích a produktech osobní péče, jako jsou šampony a micelární vody.

„Spolupráce s Evonik je pro nás průlomová. Jedná o převratnou technologii, která nás významně posouvá k naplnění našich cílů Clean Future, tedy nahrazení uhlíku z fosilních zdrojů ve všech našich čisticích prostředcích obnovitelným nebo recyklovaným uhlíkem, ale zároveň tato unikátní továrna vzniká na Slovensku, které tak bude hrát velmi důležitou roli při výrobě udržitelnějších a ekologičtějších čisticích produktů,” říká Michaela Franeková, generální ředitelka Unilever pro Českou a Slovenskou republiku.

Slovensko průkopníkem udržitelného úklidu

Továrna ve slovenské Ľupči se stane první na světě vyrábějící rhamnolipidy v průmyslovém měřítku. „Jsem hrdý na to, že naše pobočka Evonik na Slovensku bude hrát klíčovou roli při zásobování světa udržitelnější čisticími a osobními produkty. To není klíčové jen pro udržitelnou budoucnost, naše investice zde ve slovenské Ľupči je přínosná i pro náš region – přitahujeme vysoce kvalifikované odborníky, kteří pomohli etablovat Evonik Fermas jako biotechnologické centrum pro globální trh,“ říká Miroslav Havlík, generální ředitel společnosti Evonik Fermas.

Čisticí prostředky mohou být díky rhamnolipidům stoprocentně biologicky odbouratelné a udělají dobrou službu nejen našim domovům, ale i planetě, která je naším domovem především.


Zdroj: Building a clean green foam-production machine. Unilever. 18. 1. 2022.

Související

ESG Rating v praxi: ,,Ukázal nám oblasti, které naší udržitelnosti zatím zůstaly skryty” zaznělo na poslední červnové akci

Přejít na článek