Santova skutečná dílna. Odkud pocházejí všechny vánoční dekorace

19. 12. 2017

V Santově vesničce v Yiwu nenajdete ani sníh ani žádné elfy. Najdete zde přesně 600 továren, ve kterých se vyrábí více než 60 % produkce veškerých světových vánočních dekorací.

Všude kolem jen červená. Barva je na stopech, na podlahách, z okenních parapetů stékají červené prameny, po zdech visí červené koule. Ve skutečnosti je to přesně to místo, kde vzniká pravý obraz Vánoc, Santova dílna, tisíc mil od severního pólu, v čínském městě Yiwu.

Nejen v Americe se traduje, že vánoční atmosféru přinášejí malí, zelení mužíčci brodící se sněhovými závějemi na samém vrcholu Severního pólu. Skutečnost je ale jiná. Pravděpodobně většina z vaší vánoční výzdoby, pozlátka i blikající řetězy, to vše nejspíše pochází z Yiwu. Města, ležícího 300 kilometrů jižně od Šanghaje, kde není pravá jediná borovice ani sněhová vločka.

Tahle čínská vánoční vesnička je domovem více než 600ti továren, které společně chrlí do světa více než 60 % veškeré produkce vánoční výzdoby od doplňků, přes světelné dekorace až po oblíbené santovské čepice. Za tím vším však nestojí pohádkoví elfové, nýbrž zaměstnanci, kteří pracují nejméně 12 hodin denně za maximální částku 200 až 300 liber za měsíc, a pro které Vánoce vlastně ani nic neznamenají.

„Možná je to jako Čínský Nový rok pro cizince,“ říká devatenáctiletá Wei, pracovnice, která do Yiwu přijela z venkovské provincie Guizhou. Společně se svým otcem pracuje dlouhé dny v červeně pokropeném doupěti. Náplní práce této mladé dívky je namáčení polystyrenových vloček do lepidlové směsi a jejich umístění do práškovacího stoje. Za celý den stejnou činnost vykoná zhruba tak 5 tisíc krát.

Během jedné směny se díky tomu dokáže poprášit karmínovým práškem celá od hlavy až k patě. Otec Wei nosí santovskou čepici, ne protože by snad chtěl slavit Vánoce, ale proto, aby před červeným prachem uchránil alespoň své vlasy. Denně vystřídají minimálně deset obličejových masek, ve snaze zabránit vdechování prachu. Je to velmi únavná práce. Jakmile si vydělají dost peněž na to, aby otec mohl provdat svou mladou dceru, vrátí se zpátky do Guizhou s nadějí, že už nikdy tenhle červený prach neucítí.

 

Červené sněhové vločky balené v igelitových sáčcích naleznete společně s množstvím všemožných vánočních doplňků na Yiwu International Trade Market, stovky metrů čtverečných plastových divů světa. Za jednu libru dostanete všechno na světě, i to, o čem ani netušíte, že existuje. Nákupní labyrint, regály plné umělých květin, nafukovacích hraček, deštníků, oblečení nebo hodinek. Těžkopádný památník světové spotřeby. Jako by byl obsah všech skládek světa vykopán, rozřazen a znovu připraven na prodejních pultech.

Organizace spojených národů označila tento nákupní festival za největší světový velkoobchod malého komoditního zboží. Struktura festivalu se podobá městskému plánku s pěti okrsky. Vánoce se nacházejí ve druhém okrsku. Chodby lemované pozlátkem, světelné přehlídky, punčochy všech rozměrů, plastové vánoční stromky v celé barevné paletě. Všechny tyto dekorace následně končí ve skladech internetových gigantů jako je Alibaba nebo Made In China.

Cílem celého nákupního festivalu je podpořit prodeje. V době recese se těmto levným cetkám dařilo, v tomto roce jsou však mezinárodní prodeje nižší. Podle Cai Qingliang, místopředsedy sdružení výrobců vánočních dekorací v Yiwu, je domácí obchod na vzestupu. Podle the Economist je Santa Claus v Číně už známější než Ježíš.

Cheng Yaping, zakladatel Boyang Craft Factory, která provozuje stánky s miniaturami zimních krajin, říká: „Sedět a koukat každý den s výhledem na tyto krásné dekorace je báječné. Povzbudí to vaši mysl i náladu.“

Lze jen těžko říci, že ti, kteří sedí na druhém konci výrobní linky, odsouzeni k věčnému noření sněhových vloček do červeného prachu, proto abychom si tyto vánoční dekorace mohli koupit za pár korun, to cítí stejně.


Zdroj: Santa’s real workshop: the town in China that makes the world’s Christmas decorations | Art and design | The Guardian. [online]. Copyright © 2017 Guardian News and Media Limited or its affiliated companies. All [cit. 19.12.2017]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.