Sbírka potravin letos proběhne dvakrát ročně

25. 4. 2019

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. V sobotu 18. května 2019 se můžete zapojit po celém Česku.

Sbírka je organizována ve všech krajích potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a obchodními řetězci Albert, Billa, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, Tesco a Rohlik.cz. Hlavním logistickým partnerem je Raben Logistics Czech. Sbírka potravin je realizována pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a Evropskou federací potravinových bank.

Komu můžete pomoci?

Vybrané potraviny a drogerie putuje prostřednictvím regionálních potravinových bank přímo do odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Partnerem sbírky je Charita Česká republika, NADĚJE, Armáda spásy a Slezská diakonie. V roce 2018 pomohly potravinové banky 100 000 potřebným prostřednictvím více než 600 neziskových organizací. Cesta darovaných potravin je krátká. Darující pomáhá přímo ve svém regionu.

Co nakoupit? A kde?

Nejvíce pomůžete nákupem základních trvanlivých potravin a drogerie. Těchto produktů je v potravinových bankách stále nedostatek. Potraviny, které nejvíce pomáhají, naleznete na tomto odkazu. Celý nákupní seznam naleznete ZDE.

Přispět na dobrou věc můžete i online. Nakupte od 10. do 24. května v partnerských online obchodech trvanlivé potraviny a drogerii, které pak poputují do regionálních potravinových bank.

Pomáhat online prostřednictvím Rohlíku můžete v těchto městech: Brno, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Liberec, Mníšek pod Brdy, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Slaný a Vyškov.

Prostřednictvím Tesco Online nákupy můžete pomáhat v těchto městech: Praha, Brno, Ostrava, Mladá Boleslav, Kladno, Kolín, Hradec Králové, Pardubice, Liberec, Jablonec nad Nisou, Plzeň, Břeclav, Hodonín a Benešov.

Jak se ještě zapojit? Staňte se dobrovolníkem!

Pokud se chcete stát dobrovolníkem, vyplňte prosím následující formulář. Na základě vybraného města se vám do tří dnů ozve regionální koordinátor a dořeší s vámi všechny podrobnosti. Úkolem koordinátora je předat dobrovolníkům všechny potřebné informace o sbírce, nebojte se ho na zeptat na cokoliv, co vás zajímá.

Náplň práce dobrovolníka:

  • Informovat zákazníky o konání sbírky, o tom, komu je pomoc určena a co je možné darovat.
  • Rozdávat informační letáky se seznamem potravin a drogerie vhodných k darování u vchodu.
  • Vybírat potraviny a drogistické zboží od dárců do připravených nákupních košíků s logem sbírky za pokladnami.
  • Naskládat vybrané zboží do vyčleněných krabic („banánovek“) tak, aby bylo připraveno k odvozu potravinovou banku či jinou neziskovou organizací.

Zdroj: Jak sbírka funguje|Sbírka potravin | 18.5.2019. Jak sbírka funguje|Sbírka potravin | 18.5.2019 [online]. Copyright © 2019 sbirkapotravin.cz [cit. 25.04.2019]. Dostupné na www.sbirkapotravin.cz.