Sbírka potravin: zaměstnanci se opět zapojili do firemních potravinových sbírek

17. 12. 2019

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se v jednotlivých kamenných obchodech podařilo vybrat rekordních 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží. Zapojily se i firmy, neziskové organizace a další instituce.

Firemní sbírky potravin odstartovaly v sobotu 23. listopadu 2019 a končily v úterý 3. prosince 2019 u příležitosti světového svátku dárcovství a dobrých skutků na Giving Tuesday. Firmy zapojily zaměstnance, vyzvaly je, aby v tomto období nosili trvanlivé potraviny a drogerii do kanceláří, skladů či na pobočky. Potravinové banky ze všech částí republiky pak sesbírané potraviny vyzvedly a doručily potřebným.

„Podzimní kolo Sbírky potravin bylo navíc napojené na Giving Tuesday, světový den dárcovství, který letos připadl na 3. prosince. Do sbírky se tak v rámci Giving Tuesday přidaly skrze firemní potravinové sbírky zaměstnanci řady organizací, kteří shromažďovali trvanlivé potraviny a drogerii ve svých kancelářích, skladech či pobočkách. Na Giving Tuesday pak potravinové banky sesbírané potraviny vyzvednly a doručily potřebným,“ zdůraznila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Mnoho firem, neziskovek i dalších institucí se v rámci Giving Tuesday zapojovaly do Sbírky potravin a vybíraly potraviny a drogerii pro Českou federaci potravinových bank:

  • Eyelevel
  • Unilever
  • Ipsos
  • Performia
  • Jan Becher – Karlovarská Becherovka
  • AIESEC
  • Kongresové centrum Praha
  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR
  • Gymnázium Karla Sladkovského, Praha 3

„Za sedm let, kdy se potravinové sbírky konají, byla tato letošní podzimní nejrozsáhlejší. Do akce se zapojil největší počet obchodů a dobrovolníků, díky čemuž měl každý možnost darovat potraviny v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Interní sbírky se navíc konaly v mnoha firmách a dalších institucích. Kdo nestihl darovat v sobotu, měl ještě možnost v on-line obchodech,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a dodala: „Děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Poslední průzkum ukazuje, že Sbírku potravin zná 84 % obyvatel České republiky. Navíc narůstá objem prostředků, za něž jsou dárci ochotni nakoupit a darovat potraviny i drogerii.“

V rámci online Sbírky potravin společnost Tesco na itesco.cz vybrala 2 550 kg potravin a drogistického zboží a celkem 1 051 200 Kč, a to díky speciálně připraveným tzv. Balíčkům pomoci (více v reportáži ZDE). Rohlík vybral neuvěřitelných 9 673 kg a 1 235 800 Kč, na Rohlíku si lidé mohli vybrat z šesti balíčků, kterými se zajistí to nejpotřebnější pro důstojný život (více na www.rohlik.cz/tema/potravinova-sbirka).

Cesta darovaných potravin je krátká. Darující pomáhá přímo ve svém regionu. Vybrané potraviny a drogerie putovaly prostřednictvím regionálních potravinových bank přímo do odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Sbírka potravin je organizována ve všech krajích potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a obchodními řetězci Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, ROSSMANN, Tesco a Rohlik.cz. Hlavním logistickým partnerem je Raben Logistics Czech.

Sbírka potravin je realizována pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a Evropskou federací potravinových bank. Více informací o Sbírce potravin naleznete na www.sbirkapotravin.cz.

Související

PENNY věnuje potravinovým bankám mimořádný dar v hodnotě 4 000 000 korun

Přejít na článek

Uživatelé EPPky loni sportováním podpořili projekty za téměř 24 milionů korun

Přejít na článek