SDG 16 v praxi – jedinečný worskhop s názvem Transparentní firmy a instituce

20. 9. 2018

Mír, spravedlnost a silné instituce jako stěžejní témata semináře na téma SDG 16. Přes padesát účastníků dorazilo v úterý 18. září do budovy současného umění DOX.

Během setkání měli účastníci možnost nahlédnout do pravidel Protikorupční akademie Národního fondu proti korupci. Workshop proběhl ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti a Vysokou školou ekonomie a managementu. Po úvodních slovech ředitelky a zakladatelky Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlové, ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchy a rektora VŠEM Milana Žáka se hlavního slova ujal první z řečníků, a to investigativní novinář Jaroslav Spurný. Svůj příspěvek věnoval tématu fake news a nutnosti ověřování informací: „Žijeme v něčem, co se dá popsat jako instantní svět, přichází k nám informace připravené v kostce a dostáváme se tak do situace, kdy se musíme rozhodnout, co může být více pravda a co méně – přitom jenom stačí, a je to potřeba, dané informace ověřovat.“

Otázce silných institucí se pak věnoval Ondřej Závodský, úspěšný oznamovatel korupce, tzv. whistleblower, a bývalý náměstek na Ministerstvu financí ČR. Zaměřil se hlavně na principy a způsoby oznamování protiprávního jednání v rámci státní a veřejné správy. Uvedl také, že whistleblowery je potřeba dostatečně chránit: „Jestliže takový člověk promluví a začne tu problematiku řešit, okamžitě se dostane do centra protiútoků“. Korupce přímo uvnitř institucí přitom podle něj dokáže celou strukturu organizace oslabit a postupně nabourávat.

Jako třetí v pořadí se slova ujal ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha. Ve třiceti minutách prošel historii, možnosti a využití v Česku zatím legislativně příliš neukotvené aktivity, a to lobbingu. Představil také unikátní projekt s názvem Protikorupční akademie, který fond spustil už v několika českých školách. „Děti mají na výběr mezi dobrem a zlem. Zlo je jednodušší, a pokud si na něj sáhnu, je těžké ho opustit. Snažíme se ukázat, že stojí za to ho opustit – z dlouhodobého hlediska pak dostanu víc, i třeba v mezilidských vztazích.“

Na potřebu transparentních firem s jasným a průhledným fungováním apeloval v závěrečné části semináře i Libor Winkler z RSJ Investments. „I kdybych vynechal všechny morální faktory, které jsou bez debaty zásadní, tak čistě z byznysového hlediska je potřeba mít transparentní prostředí, ať přesně víte, s kým podnikáte.“ I to je podle něj zásadní pro vytvoření účinných, odpovědných a transparentních institucí, tedy jednoho z hlavních bodů 16. Cíle udržitelného rozvoje OSN.

Všichni účastníci workshopu mohli ochutnat občerstvení i čerstvou kávu od Tiché cukrárny. Workshop se konal za podpory partnerů Protikorupční akademie, kterými jsou společnosti Alza.cz a Kofola ČeskoSlovensko.

Více informací o SDG 16, který se zaměřuje na mír, spravedlnost a silné instituce, naleznete na tomto odkazu.