7 Dostupné
a čisté energie

Zajistit přístup k cenově dostupným, spolehlivým, udržitelným a moderním zdrojům energie pro všechny

Inspirace ze zahraničí

Systém dálkového chlazení

Systém dálkového chlazení komerčních a průmyslových budov v dánské Kodani používá pro ochlazování potrubí mořskou vodu. Voda z přístavu je dostatečně studená, aby eliminovala spotřebu elektrické energie v procesu chlazení. Kromě čistého a udržitelného zdroje chlazení systém také zabírá méně prostoru, není tolik hlučný, je méně nákladný a také energeticky úspornější než konvenční klimatizace na bázi kompresoru.

více

Společnost Sanivation

Společnost Sanivation poskytuje účinné sanitační služby lidem ve městech ve východní Africe. Odpady z moderních toalet zpracovává a vyrábí z nich cenově dostupné palivové zdroje. Instalace je zdarma, společnost účtuje pouze malý měsíční poplatek za údržbu toalet. Poté je tento odpad zpracován a kombinován se zemědělským odpadem ve zpracovatelském závodě společnosti a přeměněn na brikety.

více

Mrakodrap Pearl River Tower vytvářející větrnou energii

Mrakodrap Pearl River Tower, který se nachází ve městě Guangzhou v Číně, má integrovanou výrobu větrné elektrárny a je jednou z energeticky nejvýkonnějších konstrukcí na světě. Celkem 309 metrů vysoká věž směřuje vítr do dvou velkých otvorů v budově, kde větrné turbíny vytvářejí energii pro provoz budovy. Mezi další udržitelné prvky patří integrované solární panely, dvojitá zateplovací opěrná stěna, podzemní větrání a řešení pro maximální přísun denního světla.

více

Inspirace z Česka

Nano Energies

Udržitelnou skládačku máme složenou každý jinak. Někteří začínají a končí u třídění odpadu, jiní přidávají nakupování bez obalu a mezi lidmi rezonuje i téma původu elektřiny. Hranice toho, kolik času a energie jsme ochotni udržitelnosti věnovat, jsou zkrátka u každého jinde. Posouvat je můžeme, ale nemusíme. A buďme upřímní – bez znalosti toho, co je vlastně možné, se obzory rozšiřují těžko. Pod hashtagem #nemusíš začala česká společnost Nano Energies, která dodává domácnostem i firmám čistou zelenou energii – Elektřina Nazeleno, propojovat všechny ty, kteří #nemusí a přesto mění způsob, jakým se chovají k planetě a k místu, kde žijí. Ukažte světu i vaše ekovychytávky, stačí pod příspěvek připsat známou mřížku a slovo nemusíš. Anebo ne. Prostě #nemusíš.

více

Technické služby Tábor

Společnost Technické služby Tábor jako majitel soustavy veřejného osvětlení (VO) zajišťuje osvětlení ve městě Tábor a jeho příměstských částech. Současný vývoj technologií umožňuje modernizovat celou soustavu s významnou úsporou energie, při zachování požadované bezpečnosti pro chodce i účastníky silničního provozu. Díky důrazu na propracovanou projektovou dokumentaci, pasport a generel VO, se společnosti daří dosahovat významné změny v celém městě v kvalitě osvětlení. Rozsáhlý systém VO v počtu 5 600 světelných bodů je nutné provozovat s ohledem na přirozené stárnutí materiálů i s ohledem na odborné pohledy architektů a světelných techniků. Úspora elektrické energie a servisních nákladů u nových svítidel dosahuje významných hodnot v porovnání s čím dál levnější technologií na vysoké technické úrovni.

více

Lidl

Společnost Lidl se dlouhodobě věnuje odpovědnosti vůči životnímu prostředí v oblastech redukce plastů a recyklace, ekologických technologií a energetického managementu. Již v roce 2017 ustoupila od prodeje jednorázových igelitových tašek a nabízí zákazníkům ekologičtější varianty. Zavázala se do roku 2025 snížit množství plastů o 20 % a zajistit 100% recyklovatelnost všech plastových obalů svých privátních značek. Při rekonstrukcích a výstavbě nových prodejen instaluje moderní úsporné technologie jako např. LED osvětlení, tepelná čerpadla napojená na podlahové vytápění s aktivací betonového jádra, systém větrání s rekuperací tepla napojený na čidla koncentrace CO2 ve vzduchu nebo ekologické chladicí systémy v chladicím nábytku. Šetrné technologie jsou zaváděny do logistických center společnosti i přepravních procesů.

více

5 důležitých faktů o čisté energii

Energie je a vždy bude součástí našich životů. Musíme se ale zamyslet, z jakých zdrojů energii čerpáme.

Přejít na článek

Aktuality na téma SDG7

ČEZ se podílí přes Sunfire na výstavbě první továrny na zelené letecké palivo v Evropě

Přejít na článek

Co můžete udělat jako jednotlivec

 • Šetřete elektřinou a vypojte ze sítě elektroniku a spotřebiče, které nepotřebujete.

  1
 • Šetřete energií a snažte se snižovat její spotřebu.

  2
 • Využívejte obnovitelné zdroje energie pro teplo i světlo.

  3
 • Nakupujte elektřinu od vodních, větrných a slunečních elektráren.

  4
 • Místo jednorázových baterií používejte baterie dobíjecí.

  5
 • Vytahujte ze zásuvek počítač, varnou konvici a ostatní elektrické spotřebiče v době, kdy je potřebujete.

  6
 • Nakupujte od firem, které využívají obnovitelné zdroje energie.

  7
 • Ve svém domě či bytě zabraňte zbytečnému úniku tepla, utěsněte okna i dveře.

  8
 • Nastavte si v létě termostat na nižší teplotu než v zimě.

  9
 • Nahraďte běžné žárovky úspornými.

  10

Co můžete udělat jako firma

 • Využívejte energii z obnovitelných zdrojů.

  1
 • Při výrobě snižte na minimum emise skleníkových plynů.

  2
 • Omezte využívání fosilních paliv.

  3
 • Nepodporujte subjekty, které propagují nevhodné energetické technologie.

  4

#sdg7

Podcíle

Do roku 2030 zajistit všem přístup k cenově dostupným, spolehlivým a moderním energetickým službám

Do roku 2030 podstatně zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na celosvětovém energetickém mixu

Do roku 2030 celosvětově zdvojnásobit energetickou účinnost

Do roku 2030 zlepšit mezinárodní spolupráci ve zpřístupňování výzkumu a technologií čisté energie, včetně energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a pokročilých a čistších technologií fosilních paliv; podporovat investice do energetické infrastruktury a technologií čisté energie

Do roku 2030 rozšířit infrastrukturu a vylepšit technologie pro dodávky moderních a udržitelných energetických služeb pro všechny v rozvojových zemích, zejména v nejméně rozvinutých a malých ostrovních rozvojových státech

#sdg7

zpět na SDGs