Sdílená ekonomika má budoucnost

4. 11. 2016

Ve čtvrtek 3. listopadu proběhla v prostorách co-workingového centra a kavárny Pracovna další z našich CSR snídaní, tentokrát na téma sdílené ekonomiky.

Koncept sdílené ekonomiky a výzvy, které přináší, uvedla Lucie Šestáková, ředitelka Odboru koordinace hospodářských politik EU na Úřadu vlády ČR. Podnětem vzniku sdílené ekonomiky je nedostatek zdrojů pro spotřebitele. Vznikla samovolně a bude tu s námi, ať chceme nebo ne. Naším úkolem je s ní pracovat tak, aby měla přínos pro celou ekonomiku,“ říká Lucie Šestáková. Přestože má sdílená ekonomika tendenci nahrazovat klasické služby, nelze je přímo srovnávat. Dočasnost a nižší profesionalita, které sdílenou ekonomiku definují, si vyžadují jiný legislativní přístup a jsou zároveň příležitostí, jak zlepšit podnikatelské prostředí pro všechny hráče.

Dalším řečníkem byl Honza Dolínek, výkonný ředitel štědré sociální sítě Hearth.net, která propojuje dárcovské nabídky a poptávky. Jak využít sdílenou ekonomiku v neziskovém projektu? „Sdílení nemusí být nutně o tom, že bych na tom měl vydělat, je to i o možnosti udělat něco dobrého, podělit se o něco, co umím,“ říká Honza Dolínek, který koncept sdílené ekonomiky přirovnává k fungování velké rodiny. Na příkladech z Hearth.net ilustroval, že sdílet se dá ledacos: může to být ubytování v hotelu, posekání zahrady nebo vytvoření webu pro neziskovou organizaci.

Třetím řečníkem byla Michaela Somolová z Lidské síly, nové služby, která zprostředkovává úklidy v domácnostech a firmách. „Sdílená ekonomika je především o důvěře a odpovědnosti. Pokud jako Lidská síla propojujeme dámu a zákazníka, tak za to neseme a chceme nést zodpovědnost,“ vysvětlila Michaela důležité principy byznysu. Dále popsala začátky podnikání i překážky, se kterými se v běžném provozu setkávají, ať už jde o rozdílná očekávání zákazníků nebo úrazy dam během úklidu. Klíčová je dobrá zákaznická i zaměstnanecká zkušenost: o úklidy je velký zájem a služba se rozšiřuje do dalších měst. Dámy na úklid si zase chválí možnost vybrat si, kdy, kde a za kolik budou pracovat. Hladký průběh spolupráce mezi Lidskou sílou, dámou na úklid a klientem zajišťuje speciální aplikace, kterou Lidská síla vyvinula.

Svoboda, důvěra a odpovědnost. Těmito slovy začal svůj příspěvek poslední řečník naší snídaně, Martin Hausenblas, spoluzakladatel Liftago, online platformy pro taxi. „Vzájemně jsou na sobě závislé a společně se zvyšují,“ dodal Martin a na příkladech z praxe ukázal, jak sdílená ekonomika postavená na těchto hodnotách může přinést větší produktivitu a spokojenost taxikářům i zákazníkům. A dokonce i městu, protože řeší problém s dopravou i nedostatkem parkovacích míst. Jaká je vize Liftago do budoucna? Rozšířit koncept, který dobře funguje v několika městech, i o kola, spolujízdu a do budoucna i o autonomní auta. A to vše za dodržení legislativy a s velkým důrazem na hodnoty společnosti a zákaznickou zkušenost.

Po prezentacích řečníků byl prostor na neformální diskuzi nad kávou s více jak čtyřiceti hosty z řad Asociace společenské odpovědnosti. Další CSR Snídaně proběhne 19. ledna 2017 na téma Udržitelný design v prostorech IKEA Česká republika.