Sdružení VIA v rámci projektu Um sem um tam propojuje profesionály i v době pandemie

20. 4. 2020

Program a portál propojující profesionály z byznysu a neziskových organizacích Um sem um tam se v době pandemie zaměřuje na zajišťování poptávky a nabídky online dobrovolnictví.

Um sem um tam je internetový projekt, na kterém nejdete nabídku krátkodobých profesních dobrovolnických příležitostí. V současné době se jeho tvůrci zaměřili na propojování poptávky a nabídky online služeb. Mnoho odborníků pracujících v korporacích tráví nyní čas doma a rádo by pomohlo neziskovým organizacím, které v současné situaci ocení jakoukoliv podporu.

Každý den neziskové organizace hledají někoho, kdo by jim pomohl vyřešit nějaký konkrétní problém. Často jsou to pouhé jednotlivosti, které by znalému odborníkovi nezabraly víc než pár hodin času, ale protože neziskovky ve svém týmu takového specialistu nemají, musejí ho buď složitě hledat, nebo ještě složitěji improvizovat. Rozpočty organizací jsou často napjaté a podmínky konkrétních grantů třeba ani neumožňují někoho na práci zaplatit.

Na portále Um sem um tam každý den přibývá několik výzev. Organizace poptávají například PR a marketingové specialisty, grafiky, právní pomoc, atd. Neziskovky zveřejňují poptávky po konkrétních úkolech, vy si je můžete procházet a vybírat, co by vás právě zajímalo a které organizaci byste rádi pomohli. Až se vám něco zalíbí, stačí kliknout a organizace vás již brzy kontaktuje.

Velká výhoda expertního dobrovolnictví v současné situaci je, že veškerou práci lze provádět online. Je tak skvělou příležitostí pro ty, kteří se nemohou nebo nechtějí zapojit přímo v terénu. Většinu úkolů je možné poslat e-mailem či domluvit po telefonu. Není potřeba nikam chodit. Na úkolu pracujete ve chvílích volna, kdy se vám to zrovna hodí.

Projekt vznikl v březnu 2012 v rámci Social Innovation Campu 2012. Stojí za ním skupina motivovaných lidí, kteří dobrovolně nabídli své schopnosti pro vytvoření této platformy. Projekt je realizován pod hlavičkou Sdružení VIA.


Zdroj: Webový portál Um sem um tam.

Související

Ještě týden můžete nominovat na Cenu Via Bona ty, kdo pomáhají a darují druhým

Přejít na článek

Proč se letos zapojit do Giving Tuesday, světového dne štědrosti a dobrých skutků?

Přejít na článek

Hestia představila portál DobroVID-19 pro rozjezd dobrovolnických programů

Přejít na článek