Seznamte se s 16letou klimatickou aktivistkou Gretou Thunberg

29. 1. 2019

Švédská aktivistka v boji proti změně klimatu inspiruje k školním stávkám a protestům poté, co vedoucím představitelům řekla, že nejsou "dostatečně zralí"...

„Kdokoliv a kdekoliv jste, potřebujeme vás teď,“ řekla Greta Thunberg, která v září začala chodit za školu na protest proti změně klimatu.

Švédská teenagerka také zveřejnila video, ve kterém se dožadovala, aby se k její stávce připojili i další na celém světě. Protesty proti klimatickým změnám Grety Thunberg, která od září 2018 každý pátek místo školy sedávala před švédským parlamentem, upoutaly světovou pozornost.

 

Také se v prosinci ukázala jako neočekávaná hvězda na summitu COP24 o změně klimatu 2018 v Katovicích. „Jsme již ve druhém týdnu jednání a dosud neexistují žádné známky závazků vůči klimatickým opatřením,“ řekla na polské konferenci.

„Kdokoliv a kdekoliv jste, potřebujeme vás nyní. Tento pátek 14. prosince svolávám mezinárodní klimatickou stávku. Prosím, stávkujte s námi. Postavte se před svůj parlament nebo úřad místní samosprávy, a to klidně jen krátce, abyste dali najevo, že požadujeme opatření na ochranu klimatu,“ vyzývala v prosinci ostatní k účasti na stávce.

 

Greta na konferenci OSN o změně klimatu 2018 v Katovicích

Studenti a žáci v Německu a Polsku přijali její výzvu k akci. Tu rovněž uvítali účastníci summitu, kteří se obávali, že nebude dosaženo uspokojivé dohody. Krátce po vyhlášení výzvy Greta na plenárním zasedání vystoupila a vzkázala státníkům: „Nejste dostatečně zralí na to, abyste řekli, jak se věci mají.“ Následoval hromový potlesk.

Účastníkům Světového ekonomického fóra (The World Economic Forum) v Davosu naopak vzkázala: „Chci, abyste panikařili. Chci, abyste pociťovali strach, který každý den zakouším já.“ Celý Gretin proslov naleznete ve videu níže.

 


Zdroj: Teenage activist inspires school strikes to protest climate change after telling leaders they are ‘not mature enough’ | The Independent. The Independent | News | UK and Worldwide News | Newspaper [online]. Dostupné ZDE.

Meet 16-year-old climate activist Greta Thunberg – CNN Video. CNN International – Breaking News, US News, World News and Video [online]. Copyright © [cit. 29.01.2019]. Dostupné ZDE.

De vuxna bakom barnet. – Sydsvenskan. Sydsvenskan – Nyheter Dygnet Runt [online]. Dostupné ZDE.